Bez kofeiny da się żyć
ANETA RZYSKO • dawno temuChoć nie ma nic wspólnego z prawdziwą kawą, zyskała sobie miłość nawet wytrawnych kawoszy. Jest bowiem zdrowsza, nie zawiera kofeiny, jest łagodna dla żołądka i dla wielu – oczywiście odpowiednio przygotowana - staje się też smaczniejsza niż tradycyjna kawa. Zbożowa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy są na diecie i którzy poszukują łagodnego smaku z cudownym aromatem.
Właściwie nie wiadomo, dlaczego kawa zbożowa nazywana jest kawą. Jej skład znacznie różni się od czarnej kawy, nie posiada kofeiny, spokojnie mogą ją pić kobiety w ciąży, jest też ulubionym napojem dzieci, szczególnie kiedy dodamy do niej mleka. Kawa zbożowa składa się najczęściej z żyta, cykorii i buraka cukrowego oraz dodatków innych zbóż jak pszenicy orkiszowej czy głogu, wiesiołka i żołędzi. Ma postać kawy rozpuszczalnej. Dostępna jest w sklepach zarówno w tradycyjnej formie jak i w gotowych porcjowanych saszetkach. Producenci, ułatwiając konsumentom życie, wyprodukowali także już gotowe zestawy kawy zbożowej z mlekiem i cukrem. Pamiętajmy jednak, że jest to kaloryczne mleko w proszku. Zdecydowanie lepiej jest samemu przyrządzić kawę i dodać prawdziwe mleko do świeżo zaparzonego napoju. Aromat w chwili zaparzenia lub gotowania kawy jest niepowtarzalny.
Kawa zbożowa a odchudzanie
Czarna kawa w nadmiernych ilościach podrażnia żołądek, może to niekorzystnie wpłynąć na procesy trawienia pokarmów. Nadużywanie kawy powoduje, że trzustka produkuje zwiększone ilości insuliny, co skutkuje zakwaszaniem żołądka. Picie kawy zbożowej może więc nam przynieść same korzyści. Ponadto, zbożówka poprawia przemianę materii, jest niskokaloryczna (jeśli nie będziemy do niej dodawać mleka 3,5% lub śmietanki), a także zmniejsza uczucie głodu. Dla zdrowia warto więc zastąpić tradycyjną kawę właśnie zbożową.
Kawa zbożowa zawiera:
- dużo błonnika (na rynku dostępna jest wersja z dodatkową ilością błonnika) – usprawnia perystaltykę jelit, korzystnie wpływa na trawienie
- witamin – szczególnie witamin z grupy B, które ułatwiają wchłanianie magnezu, a także korzystnie wpływają na stan skóry i włosów; dodatkowo kawa zbożowa nie wypłukuje magnezu, który już dostarczyliśmy do organizmu
- minerałów – fosforu, potasu, magnezu,
- ważnych przeciwutleniaczy. Dzięki temu procesy starzenia się komórek są opóźnione.
- węglowodanów złożonych – dodających nam energii przy małej kaloryczności.
Zbożówka z fantazją
Istnieją różne sposoby przygotowania kawy zbożowej. Tradycyjnie można ją zaparzyć gorącą wodą i dodać mleko lub cukier według uznania. Kawę można także ugotować w garnku roztaczając aromat na całe mieszkanie. Kawa zbożowa doskonale nadaje się też jako kawa zmrożona z dodatkiem bitej śmietany czy lodów. Smakosze robią także sorbety z kawy zbożowej. Warto pamiętać też o dodatkach. Kawa zbożowa doskonale komponuje się z cynamonem, wanilią, imbirem, miodem. Na rozgrzewkę w zimniejsze dni polecana jest też kawa zbożowa w połączeniu z gorącą czekoladą.
Bez kofeiny da się żyć
Każdy kto się obawia braku kofeiny w kawie zbożowej, powinien sam spróbować. Efekt placebo jest tak silny, że z czasem nie będziemy potrzebowali normalnej kawy, żeby pobudzić organizm do działania. Sposób, w jaki przygotowujemy kawę zbożową, spożywamy ją, i jej zbliżony smak do kawy normalnej, tak silnie działa na nasz mózg, że jesteśmy w stanie stopniowo przestawić się tylko na kawę zbożową. Warto na początku choć jedną filiżankę kawy tradycyjnej zastąpić zbożową i po jakimś czasie odstawić ją całkowicie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze