Zadbaj o stopy
EWA PAROL • dawno temuO pielęgnacji stóp przypominamy sobie zwykle dopiero latem, gdy widzimy w sklepie śliczne modne sandałki lub japonki i dochodzimy do wniosku, że nasze nogi nie nadają się do pokazania w nich. Wtedy zaczynamy poddawać stopy rozmaitym zabiegom lub pędzimy do pedikiurzystki. Jednak warto dbać o nie przez cały rok, bo zadbane stopy są tylko ładne, ale także zdrowsze i mniej zmęczone i narażone na otarcia.
Kilka prostych zasad i zabiegów, które możemy wykonać samodzielnie w domu, znacząco poprawi wygląd i kondycję naszych stóp:
Zwłaszcza w lecie, gdy z powodu wysokiej temperatury więcej się pocimy, trzeba co najmniej dwa razy dziennie myć stopy, najlepiej chłodną wodą – to pomoże też uniknąć puchnięcia i uczucia ciężkości.
Umyte stopy należy bardzo dokładnie wytrzeć ręcznikiem, szczególnie przestrzenie między palcami, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybicy. Następnie trzeba je posmarować nawilżającym kremem, bo skóra stóp bardzo się wysusza, w efekcie rogowacieje i pęka. Jeżeli jest wyjątkowo sucha, na noc warto posmarować stopy tłustym kremem z witaminą A (jej niedobór przyczynia się do pękania skóry na piętach) lub linomagiem, nałożyć bawełniane skarpetki i w nich spać.
Raz w tygodniu dobrze jest zafundować stopom kąpiel w wodzie ze specjalną solą kosmetyczną lub aromatycznym olejkiem odświeżającym (np. lawendowym). Można też dodać do wody oliwy z oliwek. Stopy należy moczyć w wodzie przez co najmniej 10 minut. Podczas kąpieli warto wykonać peeling stóp, który będzie jednocześnie doskonałym masażem poprawiającym krążenie. Jeśli to nie wystarczy, by usunąć cały zrogowaciały naskórek, jego pozostałości można zetrzeć specjalną tarką z tworzywa sztucznego (jest lepsza niż pumeks, na którym mogą rozwijać się bakterie). Systematyczne usuwanie zrogowaciałego naskórka pozwala w znacznym stopniu zapobiegać odciskom.
Aby stopy nadmiernie się nie pociły, szczególnie gdy jest ciepło, warto używać dezodorantów czy antyperspirantów do stóp. Hamują nie tylko wydzielanie potu i zwalczają nieprzyjemny zapach, ale także zawierają składniki chroniące przed grzybicą. Trzeba pamiętać także o tym, by nie nosić skarpetek i butów ze sztucznych tworzyw. Skarpetki powinny być z bawełny, a buty z naturalnej skóry lub w lecie z materiału. Wtedy nogi będą się znacznie mniej pocić.
Ważne jest, aby obcinać lub piłować paznokcie w linii prostej, aby miały w przybliżeniu kształt kwadratu. Nie należy wycinać boków ani opiłowywać w zaokrąglony kształt, aby paznokcie później nie wrastały. Piłować paznokcie lepiej jest przed kąpielą, papierowym lub mineralnym pilnikiem, który nie pozostawia poszarpanych krawędzi, natomiast obcinać po kąpieli, kiedy płytka paznokcia pod wpływem moczenia w wodzie nieco zmięknie.
Nie można też zapominać o wygodnych butach. Pozwolą one uniknąć bolesnych i nieestetycznych odcisków i otarć. Chociaż powszechnie uważa się, że chodzenie boso – latem po plaży czy po trawie – jest świetnym masażem i służy stopom, jednak trzeba zachować rozsądek i unikać chodzenia boso tam, gdzie można narazić się na grzybicę lub skaleczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze