Uzależnienie od leków
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPowszechnie znane jest uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Dużo się na ten temat mówi, tymczasem problem nadużywania leków zostaje przemilczany. W krajach uprzemysłowionych tego typu uzależnienie jest drugie po alkoholu. W Polsce brak dokładnych danych na temat lekozależności. Ale z dostępnych informacji wynika, że częściej chorują kobiety.
Uważaj! Te leki mogą uzależniać:
silne środki przeciwbólowe (morfina i jej pochodne, pochodne metadonu, leki z grupy petydyny) - bardzo szybko uzależniają, mają także wpływ na zmianę osobowości.proste leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe.leki nasenne i uspokajające – mogą uzależnić prawie wszystkie, najbardziej niebezpieczne są te, które zawierają klometiazol oraz pochodne benzodiazepiny. Długotrwałe przyjmowanie tych leków może wywołać zaburzenia koncentracji uwagi, a także zaburzenia postrzegania.silne leki przeciwkaszlowe (zawierają kodeinę lub substancje pokrewne). Mogą spowodować zaburzenia pamięci i postrzegania.trankwilizatory (najczęściej pochodne benzodiazepiny). Przyczyniają się do wystąpienia zaburzeń postrzegania, zakłóceń snu oraz zaburzeń świadomości.preparaty wzmacniające oraz syropy przeciwkaszlowe, w których składzie znajduje się alkohol. Jego stężenie sięga od 20 do 78%.leki psychotoniczne (amfetamina i jej pochodne) mogą powodować objawy psychotyczne.leki hamujące łaknienie (amfetamina) wywołują zaburzenia postrzegania.leki przeczyszczające.
Po czym poznać uzależnienie:
nie przyznajesz się przed samą sobą do ilości przyjmowanych leków, ukrywasz ten fakt przed rodziną i przyjaciółmi,zawsze masz przy sobie zapasowe opakowanie leku,jesteś rozdrażniona i niespokojna na samą myśl o odstawieniu leku,odczuwasz ból psychiczny i somatyczny, gdy nie zażyłaś leku,usilnie zabiegasz o przepisanie ci recepty przez lekarza na kończący się lek.
Gdy zorientujesz się, że nie możesz odstawić leku, jesteś uzależniona.
Przyczyny uzależnienia:
zapisanie leku przez lekarza (75% przypadków) nierzadko przyczynia się do częstszego przyjmowania, w efekcie końcowym do lekozależności. Chorzy zazwyczaj nie wiedzą o tym, że długie zażywanie leków prowadzi do uzależnienia. Najczęściej są to leki nasenne lub uspokajające, które niestety pacjenci biorą dłużej niż trzy tygodnie.codzienne, kilkakrotne zażywanie leków przeciwbólowych przez osoby cierpiące na przewlekły ból.przyjmowanie środków przeczyszczających lub leków hamujących łaknienie, by mieć szczupłe i zgrabne ciało.przyjmowanie leków, by rozładować napięcie, odstresować się.
Skutki (somatyczne, psychiczne, społeczne):
niewydolność nerek,zaburzenia percepcji, toku myślenia, zmiany osobowości,niedożywienie, niedobiałczenie,problemy rodzinne, rozwody,utrata przyjaciół,trudności z utrzymaniem stanowiska pracy, z wywiązywaniem się z obowiązków służbowych,wypadki samochodowe, fałszowanie recept, kradzież leków.
Zanim rozpoczniesz przyjmowanie jakichkolwiek leków, porozmawiaj z lekarzem na temat jego skutków ubocznych. Zapytaj, czy istnieje ryzyko uzależnienia i bardzo uważnie przeczytaj dołączoną do opakowania ulotkę. Poza tym stosuj się do zaleceń lekarskich i nie zażywaj leku dłużej niż powinnaś. Ważne jest także, aby nie leczyć się na własną rękę, by sobie nie zaszkodzić.
Jeżeli jednak zauważysz u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Samodzielne podjęcie próby odstawienia leku zazwyczaj nie jest możliwe i nie przynosi odpowiednich efektów.
Przebieg leczenia uzależnienia jest podobny jak w przypadku alkoholizmu i narkomanii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze