Porzucić starego przyjaciela
JEA • dawno temuKobiety, z natury bardziej delikatne od mężczyzn, silniej niż oni na własnej skórze odczuwają skutki palenia papierosów. Co więcej, ponieważ wygląd skóry kobiety w dużym stopniu zależy od poziomu estrogenów, który może obniżać dym papierosowy, ta zależność dodatkowo odbija się na kondycji cery.
Palenie papierosów pozbawia urody
Bezpośrednie i pośrednie działanie papierosów na skórę to:
- suchość naskórkamniejsza ilość i gorsza regeneracja włókien kolagenowych (zmarszczki)skurcz naczyń krwionośnych powodujący, że komórki skóry są niedożywione, bez względu na ilość spożywanych witamin i minerałówgorsze gojenie się skóry: poparzeń, rannasilenie się chorób skórnych: trądzik, łuszczyca
Czy wiesz, że:
- Kobiety palące papierosy dwa razy częściej chorują na raka płuc niż mężczyźni oddający się temu nałogowi. 1 przypadek raka na 3 jest wywołany paleniem papierosów. W przypadku raka płuc 90% zachorowań wynika z nałogowego palenia papierosów, natomiast 5% z biernego palenia. Co drugie dziecko palących rodziców biernie pali. Codziennie na świecie umiera 10 tys. osób z powodu chorób wywołanych paleniem; w Polsce ponad 100. Rocznie te liczby to odpowiednio 3,9 mln i 100 tyś. Dym nikotynowy jest odpowiedzialny za 30% zgonów na skutek raka. W skład dymu papierosowego wchodzi 40 substancji rakotwórczych, toksycznych, uszkadzających DNA, w tym: aceton (rozpuszczalnik), amoniak (środek czyszczący), butan (gaz pędny),ciała smołowate (wywołujące nowotwór złośliwy), cyjanowodór (używany przez hitlerowców do uśmiercania w komorach gazowych), formaldehyd (środek do konserwacji organów i zwierząt np. żab), polon (pierwiastek radioaktywny).
Ale to wpływ palenia na układ sercowo-naczyniowy zbiera największe żniwo śmierci. Podczas gdy przed 65 rokiem życia 1 na 26 kobiet z krajów rozwiniętych umiera na raka piersi, 1 na 2 umrze w kolejnych latach w wyniku choroby sercowo-naczyniowej. Jednym ze skutków schorzeń układu sercowo-wieńcowych jest wylew krwi do mózgu, którego ryzyko rośnie w stosunku prostym do ilości wypalanych przez kobietę papierosów dziennie. Kobiety, które palą ponad 15 papierosów dziennie ponoszą ryzyko wylewu o 229% większe niż te, które w ogóle nie palą. Wśród kobiet wypalających mniej niż 15 papierosów dziennie, to ryzyko nadal jest większe o 93% w stosunku do niepalących.
Jak skuteczniej walczyć z nałogiem?
Mam nadzieję, że powyższy zestaw faktów przekona każdą z was, która jeszcze pali papierosy, do podjęcia próby zerwania z nałogiem. Dobra wola to podstawa, ale Ci, którym silnie doskwiera fizyczny głód nikotynowy podczas abstynencji, powinni rozważyć, czy nie warto wspomóc się metodami oferowanymi przez medycynę. Oprócz gum z nikotyną, w aptekach można nabyć plasterki, które przykleja się na zakryte ubraniem miejsce. Plasterki powoli uwalniają nikotynę, którą wchłania organizm przez skórę, dzięki czemu łagodzą dyskomfort palacza na odwyku.
Ponieważ palenie papierosów daje wielu osobom odprężenie bądź odwrotnie – pełni funkcję używki pobudzającej, znalezienie alternatywnego, ale tym razem zdrowego sposobu na relaks czy też stymulację, znacznie zwiększa szanse na uwolnienie się od nałogu. Renomowane kliniki zagraniczne organizujące terapie dla osób pragnących rzucić palenie, proponują wcale nie odkrywcze, acz skuteczne rodzaje terapii i zajęć terapeutycznych.
Większość z nich znajduje się w ofercie polskich sanatoriów:
- kąpiele w leczniczej wodzie źródlanejhydromasażeokłady z borowiny, algćwiczenia oddychania pływanie masaże kursy yogi i stretchinguakupresura, akupunktura
Jeśli motywacja pozostaje kluczowym elementem sukcesu, zabiegi terapeutyczne stanowią niebagatelne wsparcie dla osoby pragnącej wyrwać się z nałogu nikotynowego. Zwłaszcza w tych pierwszych dniach, kiedy pokusa zapalenia papierosa jest szczególnie natrętna, palacz musi znaleźć zajęcie dla rąk, odwrócić uwagę od głodu nikotynowego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze