Lampka wina na zdrowie
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuKtóż z nas nie zadał sobie pytania podczas przechylania lampki czerwonego wina. Czy picie wina jest zdrowe? Nie za dużo i nie za mało – tak według znawców powinno brzmieć motto tych, którzy chcieliby zaznać pozytywnych efektów działania wina na zdrowie. Zbawienny wpływ na zdrowie ma zwłaszcza spożywanie wina do posiłku.
Umiarkowane picie oznacza lampkę — trzy dziennie, np. do obiadu lub kolacji. Wszystko zależy oczywiście od masy ciała oraz płci. Inaczej bowiem zareaguje na wypity alkohol 55 kg kobieta, a inaczej 80 kg mężczyzna. Należałoby jednak pamiętać, że 1 kieliszek to nie ilość uśredniona — powstrzymywanie się od picia wina w ciągu tygodnia nie oznacza, że trzeba nadrabiać ilości w weekend.
— Większość dobroczynnych dla człowieka substancji, takich jak witaminy i minerały, pochodzi z samych winogron, podczas gdy etanol i gliceryna powstają już w procesie produkcji wina – mówi Szymon Kamiński, ekspert portalu nasze-wina.pl.
– Warto również wspomnieć, że przez stulecia wino postrzegane było nie tylko jako produkt luksusowy, ale także jako lekarstwo.
Zwłaszcza czerwone wino cenione jest z powodu swoich leczniczych właściwości:
oczyszcza tętnice,podnosi dobry cholesterol HDL (ale tylko pite w małych ilościach),chroni serce dzięki taninom oraz flawonoidom.
Uwaga: wino powinno się pić jako dodatek do posiłku, nigdy zaś na pusty żołądek!
Zdaniem naukowców alkohol wspomaga obieg krwi w organizmie, a regularne picie wina reguluje poziom złego cholesterolu. Bardzo dobry wpływ na ludzki organizm mają związki nazywane polifenolami, które działają ochronnie na naczynia włoskowate oraz na kolagen w ścianach naczyń krwionośnych. Polifenole mają także silne właściwości antyutleniające, co hamuje rozpad błon komórkowych zarówno w tętnicach wieńcowych, jak i w mózgu. Dlatego też uważa się, iż oprócz działania zapobiegawczego w chorobach serca wino działa pozytywnie również w leczeniu raka i choroby Alzheimera.
— Jako przykład znawcy tematu podają np. Francję, Portugalię oraz Włochy, w których wyższe spożycie wina idzie w parze z niższą liczbą zgonów spowodowanych chorobami serca – dodaje Szymon Kamiński z portalu nasze-wina.pl
– Powszechnie wiadomo, że w krajach śródziemnomorskich wino jest tradycyjnym, codziennym dodatkiem do posiłków.
Czerwone wino to:
bogate źródło flawonoidów, które neutralizują wolne rodniki, przeciwdziałają tym samym rozwojowi nowotworów i miażdżycy; zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiegają obrzękom; działają także rozkurczająco na naczynia i zmniejszają ryzyko zakrzepów; działają przeciwzapalnie; bogate źródło polifenoli, które zapobiegają osadzaniu się tłuszczu na ściankach arterii;źródło niewielkiej ilości kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), który zapobiega tworzeniu się skrzepów, rozrzedza krew.
Regularne, rozsądne picie wina w umiarkowanych ilościach pozwoli cieszyć się życiem i zdrowiem.
Źródło: www.nasze-wina.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze