Problematyczna pielęgnacja cery naczynkowej. Jakie wybrać zabiegi, a czego unikać?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 3 komentarzeSkóra naczynkowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ponieważ jej stan może się pogorszyć z dnia na dzień. Regularnie pojawiające się rumienie na twarzy oraz plamy na policzkach i nosie świadczą o typowych problemach cery naczynkowej. Nadmierny wysiłek, zmiany atmosferyczne czy ostre przyprawy to tylko niektóre z czynników bezpośrednio wpływających na uwidocznienie się nadwrażliwości skóry.
Stałe zarumienienie cery naczynkowej czasami może przekształcić się w bardzo trudny do wyleczenia trądzik. Nadmierne opalanie się, źle dobrane kosmetyki oraz nieodpowiednia dieta jeszcze bardziej sprzyjają powstawaniu niekorzystnych plam na twarzy. Ze względu na cienką skórę przy cerze naczynkowej, najbardziej szkodliwą porą roku jest zima, ponieważ "pajączki" trudno zatuszować nawet mocno kryjącym podkładem.
Cera naczynkowa – krótka charakterystyka
Pamiętaj, że cera naczynkowa nie jest żadnym rodzajem choroby. W przeciwieństwie do cery normalnej naczynka znajdują się znacznie płycej pod skórą, a to z kolei prowadzi do powstawania rumienia. Zaczerwienienie ma podłoże genetyczne, ponieważ wzmożona produkcja estrogenów rozluźnia naczynia krwionośne. Przy cerze naczynkowej czerwone plamy na twarzy pojawiają się podczas menstruacji, skokach ciśnienia oraz przy zaburzeniach wątroby. Na szczęście skórę z widocznymi "pajączkami" można skutecznie leczyć – w przeciwnym wypadku narazisz się na trądzik różowaty, który jest bardzo ciężki do załagodzenia.
Cera naczynkowa – zabiegi i kosmetyki
Przy widocznych naczynkach skuteczne okazują się wszelkie zabiegi kosmetyczne, które zamykają "pajączki". Drenaż limfatyczny, ultradźwięki, jonoforeza, galwanizacja, fototermoliza – to idealne zabiegi, które złagodzą uciążliwe skutki cery naczynkowej. Innym wariantem ratunku dla spękanej skóry są kremy pielęgnujące, które posiadają w swoim składzie aloes, witaminę C, witaminę K, witaminę B3, miłorząb japoński, arnikę górską czy kwiaty mirtu. Wszystkie wspomniane elementy działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz poprawiają elastyczność naczynek. Jeśli regularnie będziesz korzystać z zabiegów kosmetycznych i przy codziennej pielęgnacji cery naczynkowej, szybko zauważysz poprawę oraz coraz rzadziej występujące plamy.
Cera naczynkowa – czego unikać?
Oczywiście sama pielęgnacja i zabiegi nie wystarczą, aby w pełni uchronić delikatną cerę naczynkową. Musisz samodzielnie zadbać o stan swojej skóry, więc powinnaś wystrzegać się kilku rzeczy: mycia twarzy w zbyt ciepłej wodzie, zbyt częstego opalania, solarium, sauny, ostrych przypraw, owoców cytrusowych, niekorzystnych warunków atmosferycznych, stresu, alkoholu i peelingów ziarnistych. Wszelkie zmiany na skórze naczynkowej konsultuj z lekarzem, ponieważ niekiedy konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia.
Cera naczynkowa – o czym pamiętać?
Nigdy nie zapominaj o wykonaniu demakijażu! Przy cerze naczynkowej korzystaj wyłącznie z kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju skóry – poprawiają one mikrokrążenie, zmniejszają zaczerwienienia i rozszerzone naczynka. Kosmetyki nie mogą zawierać parabenów ani innych silikonów. Przed każdym wyjściem na zewnątrz stosuj krem z lekkimi filtrami do cery naczynkowej. W bardzo mroźne dni nie zapomnij o tłustym kremie, który ochroni cię przed skutkami zimna.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze