Nie daj się ograniczyć! Pokonaj mity dotyczące menstruacji
LENA JANOWSKA • dawno temuHuśtawki nastroju, bóle brzucha, głowy, wzdęcia czy bolesność piersi to objawy, które towarzyszą nam przed menstruacją, a także na początku jej trwania. Zdaniem ekspertów kampanii „Ellen - Intymnie o równowadze” niektóre zmienne zachowania w tym okresie są wynikiem stereotypowych ograniczeń, jakie narzucają sobie kobiety. Jakie są prawdy i mity na temat miesiączki?
Comiesięczne krwawienie jest skutkiem wielu procesów zachodzących worganizmie kobiety. Pojawia się ono wtedy, kiedy jajeczko produkowaneprzez jajniki nie zostaje zapłodnione, czyli kiedy kobieta nie zachodzi wciążę. Wtedy błona śluzowa, w której jajeczko miało byćzagnieżdżone, złuszcza się, na skutek pękania małych naczyń tużnad mięśniem macicy. Złuszczona błona śluzowa wraz z krwią zostajewydalona na zewnątrz przez pochwę.
— Warto pamiętać, że menstruacja jest normalnym, zdrowym zjawiskiemtowarzyszącym kobietom przez długie lata. Kobiety nie muszą czuć sięskazane na problemy związane z menstruacją – mogą przecież liczyć nawsparcie lekarza, mogą także wziąć sprawy w swoje ręce: zadbać oodpowiednią dietę, właściwą ilość snu i stosowne ćwiczeniafizyczne. – mówi dr Aleksandra Borkowska, psycholog, ekspert kampanii„Ellen – Intymnie o równowadze.
Wpływ na samopoczucie kobiety w tym okresie mają estrogeny i progesteron.
— Na przykład najpierw zwiększanie a potem szybkie obniżenie poziomuestrogenów i progesteronu przed menstruacją może powodowaćrozdrażnienie i wahania nastroju. Warto jednak pamiętać, że nie tylkohormony mogą wpływać na samopoczucie. Nawet w zwykły dzień czujemysię gorzej, jeżeli musimy zrezygnować z czegoś, co lubimy. - mówi drn. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert kampanii „Ellen –Intymnie o równowadze”.
Co powinnaś wiedzieć na temat miesiączki, aby jak najłagodniejprzeżyć trudne dni:
Uprawianie sportu nie jest zabronione, a niektóre ćwiczenia są nawetzalecane, aby zmniejszyć dolegliwości. W tym czasie korzystnie działajoga, natomiast wszelkie ćwiczenia wysiłkowe należy przełożyć napóźniejszy czas.Nie odmawiaj sobie przyjemności kąpieli, zrezygnuj jedynie z długiegoleżenia w gorącej wodzie ze względu na nasilenie krwawienia. Gdy najdziecię ochota na basen, pamiętaj o tamponie oraz probiotykach w celuzapewnienia równowagi florze bakteryjnej pochwy. Poradź się swojego lekarza, jakie leki przeciwbólowe będą dla ciebienajlepsze. Dzięki temu unikniesz bólu, co zapewni ci komfort w ciągudnia i spokojny sen w nocy. Bez obaw odwiedź fryzjera, gdy będziesz miała ochotę na zmianę swojegowyglądu. Nieprawdą jest, że koloryzacja włosów czy ich ścięcie możesię nie udać z powodu zmian hormonalnych zachodzących podczasmenstruacji. Nie potwierdzają tego styliści fryzur, dlatego postaraj sięznaleźć dobrego fryzjera. Jeżeli zakładanie podpaski na noc nie daje ci poczucia bezpieczeństwa zewzględu na możliwość jej przesunięcia i tym samym pobrudzeniaprześcieradła, sięgnij po tampony, gdyż nawet Polskie TowarzystwoGinekologiczne rekomenduje ich stosowanie, jeżeli przestrzega sięzaleceń producenta. Trzeba tylko pamiętać o wymianie tamponu zaraz poprzebudzeniu. Teraz dostępne są również tampony z probiotykiem, którezapewniają nie tylko wygodę, ale też chronią miejsca intymne.Z opalania się na słońcu zrezygnuj tylko wtedy, gdy krwawienie jestbardzo obfite. W pozostałych przypadkach możesz korzystać z uroków latapod warunkiem zadbania o bezpieczeństwo, czyli o nakrycie głowy,odpowiednie kremy z filtrem oraz dostarczenie organizmowi wody.
Źródło: www.intymnieorownowadze.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze