Główka pełna witamin
DAMIESA • dawno temuSzukacie małokalorycznej i lekkiej przekąski na lato? Polecam wybrać sałatę, a bogactwo jej rodzajów powinno dostarczyć Wam pomysłów na skomponowanie posiłków na sezon wakacyjny. Jeśli jesteście żądne argumentów z cyklu „ dlaczego warto ją jeść” wymienię chociażby fakt, iż jest ona bogatym źródłem witamin i soli mineralnych, a także zawiera przeciwutleniacze działające przeciw procesom starzenia się skóry, a co więcej – mówi się także, że wykazuje ona działanie antynowotworowe! Przekonane? Jeśli tak zobaczcie jak możecie ją wykorzystać w kuchni.
Oto kilka rodzajów sałaty— wybierz najlepszą dla siebie!
Rukola– swoim wyglądem przypomina liście mleczu. O aromatycznym zapachu i lekko pikantnym, wyczuwalnym chrzanowo-orzechowym smaku. Cechą charakterystyczną są ciemnozielone, bardzo poszarpane liście. Świetnie nadaje się do mięs, ryb, wędlin i serów, ale sprawdza się także w połączeniu z warzywami. Można ją doprawić sokiem z cytryny , czy oliwą i wpleść do całości orzechy. Co ciekawe – można ją wyhodować w zaciszu własnego domu – np. na balkonie. Ze względu na swój kształt i smak można ją dodawać nawet to risotto, makaronów, czy pizzy jako aromatyczny akcent. Jej liście zawierają sporo witaminy C.
Lollo – o kędzierzawych liściach i delikatnym smaku. Występuje w odmianie czerwonej i zielonej. Sprawdza się w połączeniu w warzywami, więc można z niej przyrządzić pyszne, letnie sałatki. Bardzo dekoracyjna.
Dębolistna – równie dekoracyjna, o delikatnych, karbowanych liściach, więc ładnie wygląda i dobrze smakuje wpleciona do sałatek i lekko skropiona sosem winegret. Pasuje także do serów. Ma lekko orzechowy smak. Dobrze komponuje się łagodnymi sosami i grzybami.
Lodowa – jest słodka, o bardzo kruchych liściach. Stwarza największe pole do popisu w kuchni, bo możemy ją wykorzystać w wielu potrawach. Stanowi składnik sałatki greckiej, ale można jej także użyć do zawijania gołąbków. Można ja też łączyć z serem pleśniowym. Jej soczyste liście pasują także do serów i mięs. Dobrze komponuje się również majonezem.
Rzymska– cechuje się grubymi, mięsistymi liśćmi o wydłużonych główkach, więc można ją stosować w przypadku potraw podawanych na ciepło, bo pod wpływem temperatury nie straci swojej sprężystości. Świetnie smakuje duszona lub gotowana.
Radiccio – o charakterystycznych bordowych liściach o lekko gorzkim smaku. Można ją użyć do przygotowania sałatek mięsnych z serem i suszonymi owocami.
Roszponka – świetnie pasuje do sałatek i surówek, o lekko orzechowym smaku. Można z niej nawet ugotować bardzo smaczną zupę!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze