Ziemniaczane purée w nowej odsłonie
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZiemniak jest niezwykle popularnym produktem spożywczym, który ma w polskiej kuchni wiele zastosowań – służy do przyrządzania zup, zapiekanek czy jako dodatek do mięsa. Według wielu osób, jedną z najsmaczniejszych jego form jest purée. Chociaż niewiele rzeczy jest w stanie pobić smak tradycyjnych, gładko ubitych ziemniaków, możliwe jest wprowadzenie kilku udoskonaleń do tej dobrze znanej propozycji obiadowej. Przeprowadź mały eksperyment, który zapoczątkuje istną rewolucję w twojej kuchni!
Klasyczne purée z ziemniaków
Nową kulinarną przygodę rozpocznij od przygotowania tradycyjnego purée z ziemniaków. Aby przyrządzić 4 porcje, potrzebować będziesz:
- 70 dag ziemniaków – obranych i przepołowionych,
- 3 łyżek roztopionego, nieosolonego masła,
- ¼ szklanki śmietany (+ 2 łyżki),
- ok. 1 łyżeczki soli (do smaku),
- pieprzu.
Wypełnij garnek wodą i doprowadź do wrzenia. Dodaj ziemniaki i gotuj przez ok. 20 minut lub dopóki nie dadzą się z łatwością nakłuć widelcem. Odcedź ziemniaki i umieść w misce. Dodaj masło, śmietanę, sól oraz pieprz i ubijaj, dopóki składniki nie połączą się w gładką masę. Dopraw do smaku solą i/lub śmietaną.
Pomysł na purée z ziemniaków
Istnieje wiele sposobów na zmodyfikowanie tego popularnego przepisu na purée. Jednym z nich jest dodanie do ziemniaków 3 drobno pokrojonych pasków boczku, cieniutko posiekanej cebulki oraz ok. ¾ szklanki startego sera typu cheddar. Pamiętaj, aby zachować odrobinę każdego ze wspomnianych składników do przybrania purée.
Purée ziemniaczane świetnie komponuje się z pesto. Aby przygotować tę niezwykłą mieszankę, zmniejsz ilość masła do 2 łyżek, a śmietany – do ¼ szklanki. Po dokładnym wymieszaniu składników do ziemniaków dodaj ¼ szklanki klasycznego pesto.
Innym pomysłem na oryginalne purée jest dodanie do ziemniaków tymianku i czosnku. Podczas gdy ziemniaki będą się gotować, w niewielkim rondelku podgrzej śmietanę (postaraj się nie doprowadzić jej do wrzenia), dodaj do niej jeden rozdrobniony ząbek czosnku i sporą gałązkę tymianku (lub dwie małe). Następnie zdejmij rondelek z ognia i odstaw na 10 minut. Jego zawartość zmieszaj z pozostałymi składnikami wymienionymi w przepisie na tradycyjne purée.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze