Dieta jak lekarstwo
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWyniki badań potwierdzają, że ponad jedna trzecia Polaków cierpi na różnego rodzaju schorzenia wynikającego z niewłaściwego sposobu odżywiania się. Zazwyczaj bowiem jemy w pośpiechu, nie przywiązując wagi do wartości odżywczych potraw. Brak ruchu i stres dodatkowo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, należy zmienić nawyki żywieniowe, korzystając z pomocy dietetyka.
Skutki niewłaściwego odżywiania się:
- otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- zawał,
- cukrzyca,
- osteoporoza,
- udar mózgu,
- choroba Parkinsona,
- depresja,
- osłabienie koncentracji,
- problemy z pamięcią,
- choroba Alzheimera,
- nowotwory – w szczególności te dotykające układu pokarmowego.
Jeśli więc chcemy być zdrowi, należy zacząć od zmiany sposobu odżywiania się.
— Choroby dietozależne są spowodowane nieodpowiednim stylem życia. Dobrą wiadomością jest to, że możemy z nimi walczyć, a pierwszym krokiem powinna być zmiana złych nawyków. – podkreśla Angelika Kargulewicz, dietetyk i wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.
Podstawowym błędem żywieniowym jest spożywanie zbyt małej ilości warzyw i owoców, które posiadają związki antyoksydacyjne, błonnik pokarmowy, bioflawonoidy, karotenoidy i wiele innych cennych substancji odżywczych. W diecie brakuje nam też „dobrych” tłuszczów, czyli tych wielonasyconych, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów we krwi, a także doskonale transportują lipidy. Niewskazane są natomiast tłuste potrawy, smażone jedzenie, słone przekąski, a także produkty typu fast food. Należy ograniczyć również w codziennym menu produkty zawierające węglowodany i tłuszcze zwierzęce.
Ponieważ coraz częściej mówi się o otyłości, rośnie zainteresowanie tym problemem, a tym samym przybywa osób przywiązujących wagę do tego, co je. Sposób odżywiania wpływa bowiem nie tylko na figurę, ale też na stan zdrowia, a na choroby dietozależne mogą być narażone także osoby, które nie mają nadwagi.
Aby zdrowo jeść, należy mieć odpowiednio ułożony smaczny jadłospis uwzględniający nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne, ale także właściwie wpływający na pracę organizmu. Jest to powód, dla którego coraz więcej osób korzysta z pomocy dietetyków.
— Obecnie choroby dietozależne są jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych, dlatego kształcimy specjalistów, którzy będą potrafili pomóc chorującym na tego typu schorzenia. Absolwent dietetyki jest przygotowany do tego, by ocenić sposób odżywiania pacjenta i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Rozplanuje dietę, doradzi, jak przygotowywać poszczególne potrawy czy dobierać zamienniki. Odpowiednio zbilansowane menu oraz zmiana stylu życia pomoże przywrócić równowagę organizmowi zmagającemu się na przykład z cukrzycą czy chorobami układu krążenia. –– mówi Angelika Kargulewicz z WSEIiI.
Źródło: informacja prasowa Sandra Bochowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze