Jak oszczędzać pieniądze i jakich błędów unikać?
MARTYNA KAMIŃSKA • dawno temuWiększość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że powinni odkładać pieniądze na przyszłość. Nieważne czy naszym celem jest tzw. czarna godzina czy przyszła emerytura. Ciężko jednak osiągnąć cel bez zrozumienia mechanizmu działania oszczędzania i wiedzy o tym, jakich błędów unikać.
Przeszkody czasem ciężko jest ominąć. Wszystko zależy od naszych dochodów, zobowiązań finansowych czy w końcu sposobu, w jaki wydajemy pieniądze. To, czy osiągniemy sukces w oszczędzaniu, w dużej mierze zależy od tego, czy oszczędzaliśmy w dzieciństwie. Jeśli twoja świnka-skarbonka wiecznie świeciła pustkami, to musisz się ostro wziąć do roboty, żeby twoje oszczędzanie przyniosło jakiś skutek.
Według naukowców 3 najczęściej popełniane błędy związane z oszczędzaniem to:
- Zbyt późne rozpoczęcie oszczędzania.
- Wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy.
- Odkładanie gotówki do przysłowiowej skarpety.
Błędy finansowe narażają nas na poważne skutki dotyczące naszych zaoszczędzonych zasobów. Ekonomiści behawioralni, którzy badają nie tylko jakość i wysokość zaoszczędzonych środków, ale także ich wpływ na nasze zachowanie, są zgodni co do tego, że finansowa wpadka, to nie jeden odosobniony przypadek, a raczej splot pewnych zachowań i stereotypów myślowych. Najczęściej wymieniane wpadki to:
- Składanie dyspozycji depozytowej i natychmiastowe jej wycofanie.
- Obsesja na punkcie bezpieczeństwa i przyszłości.
- Myślenie o najgorszym scenariuszu z możliwych zamiast przewidywanie co faktycznie może się wydarzyć.
- Zbyt duża pewność siebie w kwestiach finansowych i poczucie, że wiemy wszystko.
- Odkładanie oszczędzania na ostatnią chwilę, a to przecież proces długofalowy.
- Podążanie owczym pędem w wyborze złego produktu bankowego, bo „wszyscy przecież nie mogą się mylić”.
Uświadomienie sobie naszych słabości jest połową sukcesu. Wtedy wiemy, nad czym musimy pracować. Najważniejsze to zacząć oszczędzanie jak najwcześniej. Warto też postanowić sobie, żeby tych pieniędzy nie ruszać. Mają one być przydatne naprawdę w wyjątkowych sytuacjach, którą z pewnością nie jest sezonowa wyprzedaż w twoim ulubionym sklepie. Dodatkowo, oszczędzanie warto poprzedzić małym rekonesansem rynku, aby znaleźć produkt najlepszy dla nas. Jeśli sama gubisz się w gąszczu lokat, rachunków i specyficznych terminów bankowych, zawsze możesz skorzystać z usług niezależnego doradcy finansowego. To osoby, które pomogą ci wybrać produkt dopasowany do twoich potrzeb i możliwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze