Pulchne dziecko, nastolatek przy kości, otyły dorosły…
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPlacki, naleśniki, ciastka… Staramy się, aby naszemu dziecku niczego nie brakowało, ciesząc się z każdej fałdki na jego krągłym ciele. Ponieważ większość z nas uważa, że największym problemem jest brak apetytu malucha, to wciskamy w niego kolejne porcje jedzenia. Dzięki temu mamy poczucie, że dziecko jest zdrowe i zadbane. Nadmiar tkanki tłuszczowej w wieku dziecięcym to jednak problemy z nadwagą w życiu dorosłym.
Aby obliczyć nadwagę, dzielimy masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeżeli indeks masy ciała BMI przekracza 25, występuje nadwaga, a jeżeli jest powyżej 30 — otyłość. Otyłość uznawana jest obecnie za chorobę cywilizacyjną, na którą umiera trzy razy więcej ludzi niż na skutek głodu czy niedożywienia. W Polsce ok. 60% mężczyzn i 50% kobiet (w wieku od 20 do 74 lat) ma nadwagę lub jest otyła, a według Światowej Organizacji Zdrowia nadwagę ma także 29% 11-latków.
Problemy te są skutkiem niewłaściwego odżywiania w dzieciństwie, ponieważ raz wykształcone komórki tłuszczowe nie zanikają nigdy. Poza tym większość dzieci w wieku szkolnym zamiast śniadania do szkoły otrzymuje od rodziców pieniądze, które wydaje w sklepiku na słodycze, nie uprawia sportów, nie wychodzi na podwórko, lecz większość czasu spędza przy komputerze i telefonie. Wciąż za mało miejsca poświęca się też profilaktyce otyłości, która jest głównym czynnikiem ryzyka w przypadku wielu przewlekłych, zagrażających życiu chorób (cukrzyca typu II, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory). Uważana jest ona także za przyczynę wielu innych komplikacji zdrowotnych (zapalenie kostnostawowe, zaburzenia oddychania, problemy mięśniowo-szkieletowe, choroba pęcherzyka żółciowego, choroby skóry, niepłodność u kobiet i mężczyzn, powikłania ciążowe).
Wyrabiaj w swoim dziecku właściwe nawyki żywieniowe, wspólnie wypoczywajcie na świeżym powietrzu i pokaż mu, że ruch może być przyjemny. Dzięki temu jako dorosły będzie cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją.
Źródło: Ainformacja prasowa, program profilaktyki zdrowotnej Siła Serca realizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi www.silaserca.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze