Tak piją kobiety... A Ty?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuW ostatnich latach kobiety coraz częściej sięgają po alkohol. Z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika jednak, że aż 98% pań pije w sposób odpowiedzialny. Z czego to wynika i jak reaguje na trunek organizm kobiety?
Wśród kobiet spożywających alkohol prym wiodą panie w wieku 18–39 lat.Najczęściej są dobrze wykształcone, majętne i pełnią kierowniczestanowiska. Piją rozsądnie, z umiarem, sięgając po lekkie trunki, takiejak piwo czy wino. W stosunku do mężczyzn spożywają 4,5 razy mniejalkoholu. Poza tym interesują się wpływem napojów wyskokowych naorganizm, skutkami ich nadużywania. Ta wiedza sprawia, że piją bardziejświadomie.
Zdaniem amerykańskich naukowców ilość wypitego alkoholu wzrasta wraz zzasobem portfela zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Panie jednakpotrzebują więcej czasu na powrót do formy, bez względu na jakość iilość spożytego trunku. Ich organizm reaguje w tym wypadku zupełnieinaczej niż panów, gdyż ma o 10% więcej komórek tłuszczowych niżorganizm mężczyzny. Tkanka tłuszczowa zawiera niewielkie ilości wody, wzwiązku z tym zanim alkohol trafi do krwi, zostaje wchłonięty przezwodę znajdującą się w tkance tłuszczowej. Poza tym organizm kobietyprodukuje mniej enzymu rozkładającego cząsteczki alkoholu w żołądku.Problem z dłuższym utrzymywaniem się alkoholu w organizmieprzedstawicielek płci pięknej wynika także z faktu, że masa ciała pańjest zwykle mniejsza niż mężczyzn, a w związku z tym jest mniej krwi,która odpowiada za rozcieńczanie alkoholu w momencie, gdy dostanie sięon do krwiobiegu.
O reakcji organizmu na alkohol decyduje wiele czynników, dlatego trudnoją przewidzieć. Wpływa na to wysokość, waga, ilość zjedzonegopożywienia, czas spożycia posiłku, uwarunkowania genetyczne, przyjmowaneleki, stan zdrowia itp. Nie da się ocenić, jak zareaguje dana osoba nawypitą dawkę alkoholu, ale wiadomo, że kobiety są bardziej narażoneniż panowie na kłopoty zdrowotne wynikające z picia mocnych trunków.
Właśnie do kobiet coraz częściej kierowane są kampanie społecznedotyczące spożywania alkoholu. Panie są wrażliwsze na punkcie zdrowianiż mężczyźni, stąd pomysł na akcję Prowadzę-jestem trzeźwa. Zmyślą o kobietach przygotowano poradnik, w którym znajdują sięwskazówki dotyczące przeprowadzania trudnych rozmów z rodziną na tematproblemów alkoholowych czy informowania dzieci o następstwach picia ibezpiecznego spożywania napojów wyskokowych.
Strona internetowa Alkohol i kobiety (www.abcalkoholu.pl) stworzonajest w oparciu o wiedzę ekspertów w różnych dziedzinach. Są tospecjaliści, którzy zajmują się problemami zdrowia, rodzicielstwa,prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, picia dużej ilości alkoholu.
Alkohol nie jest niczym złym, pod warunkiem, że zachowamy umiar i zdrowyrozsądek w jego spożywaniu. Świadomość społeczna na tematuzależnienia powinna być coraz większa, aby skutki nadużywania alkoholuw postaci pogorszenia stanu zdrowia, wypadków drogowych czy rozpadurodziny nie okazały się niemożliwe do naprawienia.
Źródło: informacja prasowa Wojciech Mrugalski, www.trzezwosc.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze