Gdy dziecko gorączkuje
JADWIGA OLCZAK • dawno temuGorączka jest sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Gdy gorączkuje dziecko, często wpadamy w panikę, podejrzewając najróżniejsze choroby. Oczywiście nie wolno tego bagatelizować, chociaż nie zawsze podwyższona temperatura musi wiązać się z poważną infekcją, czasami może być po prostu wynikiem ząbkowania.
Podwyższona temperatura oznacza, że organizm walczy z chorobą, próbuje się bronić przed nią i stanem zapalnym. Gorączka usprawnia działanie układu immunologicznego, ale niestety osłabia organizm nie tylko dziecka, ale i dorosłego człowieka. Brak apetytu, ból głowy, rozdrażnienie, płaczliwość zawsze towarzyszą wysokiej gorączce. Jej przyczyny mogą być różne. Może to być infekcja bakteryjna lub wirusowa, reakcja organizmu na szczepienie lub wyrzynające się zęby. Jeżeli stan dziecka niepokoi rodziców, temperatura jest bardzo wysoka albo utrzymuje się dłużej niż trzy dni, należy koniecznie zasięgnąć opinii lekarza.
U małych dzieci o stanie podgorączkowym mówimy, gdy temperatura wynosi 37–38 stopni, a o gorączce — powyżej 38 stopni. Jeżeli słupek rtęci wskazuje powyżej 40 stopni, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza, gdyż jest to stan bardzo niebezpieczny, określany mianem hipertermii.
Mierzenie temperatury u dziecka
Do 5. roku życia najlepiej mierzyć dziecku temperaturę w odbycie, gdyż w ten sposób można uzyskać najpewniejszy pomiar. Wygodne są termometry elektroniczne, które szybko i dokładnie mierzą, dzięki czemu maluch zbyt długo się nie denerwuje. W związku z tym, że wysokość pomiaru jest różna w zależności od miejsca, należy do temperatury uzyskanej w odbycie lub uchu odjąć 0,5 stopnia, aby porównać wynik z pomiarem osiągniętym pod pachą. Starszym dzieciom, które wykazują większą cierpliwość, mierzy się najczęściej temperaturę pod pachą. Innym sposobem na sprawdzenie, czy dziecko ma gorączkę, jest użycie elektronicznych termometrów dousznych, które niestety nie zawsze bywają dokładne.
Jak obniżyć dziecku gorączkę, gdy nie jest zbyt wysoka?
wietrzyć pokój, aby uzyskać temperaturę 18–20 stopni,zdjąć dziecku ciepłe ubrania,przykładać na czoło i klatkę piersiową zimne okłady.
W sytuacji gdy podwyższona temperatura występuje u noworodka, należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej.
Ważne jest, aby gorączkujące dzieci bardzo dużo piło, by uniknąć odwodnienia organizmu.
Gdy nie możemy poradzić sobie ze zbiciem temperatury, można sięgnąć po lekarstwa przeciwgorączkowe. Przed podaniem ich bez konsultacji lekarskiej należy koniecznie przeczytać ulotkę. Nie wszystkie leki bowiem można podawać małym dzieciom, dotyczy to preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz jego pochodnych. Zanim zaaplikujemy dziecku lek, trzeba dowiedzieć się, jak często można go podawać i w jakiej dawce, gdyż jest ona uzależniona od masy ciała (dzieciom od 3 do 6 miesiąca można podawać paracetamol w dawce 10–15 mg na kg masy ciała, co 4–6 godzin; powyżej 6 miesiąca ibuprofen w dawce 5–10 mg na kg masy ciała, co 6–8 godzin).
Większość leków przeciwgorączkowych nie tylko obniża temperaturę i uśmierza ból, ale działa również przeciwzapalnie. Forma syropu sprawia, że są łatwe do podania. A ich dodatkowym walorem jest słodki smak przypominający smak różnych owoców, co nie zniechęca dziecka do połknięcia najczęściej nielubianych lekarstw. Dzięki nowoczesnej formule mogą być przyjmowane przez cukrzyków i dzieci z alergią na barwniki spożywcze, gdyż nie zawierają barwników i cukru. Zazwyczaj podaje się je dziecku 3–4 razy na dobę z co najmniej czterogodzinną przerwą. Leki te są dostępne bez recepty, ale można je stosować tylko doraźnie. Napoczęty preparat należy zużyć w ciągu pół roku.
Źródło: Medana Pharma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze