Jak karmić piersią?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNie ma nic prostszego niż podanie dziecku piersi i nakarmienie go? Początki okazują się bardzo trudne nie tylko dla dziecka, które musi się tej nowej umiejętności nauczyć, ale i dla samej matki. Zdarza się, że dziecko nie chwyta piersi tak jak należy, powodując w ten sposób jej podrażnienie i nie najada się przy tym. Po kilku nieudanych próbach matki rezygnują, mimo wielu zalet takiego sposobu karmienia.
Kilka rad przydatnych podczas karmienia piersią:
ułóż właściwie dziecko — połóż je tak, aby całym ciałem było zwrócone w twoją stronę, a pośladki można było uchwycić jedną ręką. Główka powinna leżeć w zgięciu łokciowym. Drugą dłoń wsuń pod sutek i podtrzymaj go czterema palcami. Pamiętaj, aby nie układać palców wokół otoczki sutkowej. Aby dziecko szeroko otworzyło wargi, podrażnij brodawką jego dolną wargę. Następnie włóż pierś tak, by w ustach dziecka znalazła się cała brodawka.gdy odczuwasz ból podczas karmienia, przerwij je i ułóż pierś właściwie. Rób tak do momentu, do kiedy dziecko nie nauczy się właściwie ssać.karm dziecko tylko wtedy, kiedy ssie (najczęściej około 20–30 minut). Jeżeli w czasie karmienia zasypia, połaskocz je palcem pod dolną wargą w celu wybudzenia i dalszego ssania lub rozbudź, aby mu się odbiło i zacznij karmić ponownie.karm na zmianę z dwóch piersi. Kolejne karmienie rozpocznij od piersi, którą dziecko ssało jako drugą.częste karmienie w pierwszych tygodniach życia dziecka jest naturalne i może odbywać się nawet co godzinę. Wytwarza się wtedy silniejsza więź między matką a maleństwem.
Jak dbać o piersi:
nie myj piersi mydłem, gdyż wysusza ono brodawki. Zgrubienia znajdujące się wokół otoczki brodawki wytwarzają substancję o działaniu odkażającym i natłuszczającym.zanim zasłonisz piersi po karmieniu, poczekaj, aż brodawki same wyschną.na podrażnione brodawki najlepiej zastosować własne mleko. Poczekaj na wyschnięcie brodawek, a następnie wyciśnij trochę pokarmu i rozprowadź go na bolącym miejscu. Pokarm ten ma właściwości natłuszczające, a niektóre składniki w nim zawarte działają podobnie jak antybiotyk.noś bawełniany lub nylonowy biustonosz większy o jeden rozmiar, wygodny do noszenia i rozpinania oraz nie uciskający piersi.na pękniętą brodawkę nałóż niewielką ilość witaminy E tuż po karmieniu.gdy masz dużo pokarmu, a dziecko nie jest w stanie wyssać takiej ilości mleka, zrób gorący kompres.dbaj o drożność kanalików. Gdy na sutku zauważysz zgrubienie, przede wszystkim pomóc może jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Ulgę może przynieść także ciepły okład lub okrężny masaż sutka. Niedrożność może być spowodowana noszeniem zbyt obcisłej odzieży, za długimi przerwami w karmieniu czy przemęczeniem.noś wkładki laktacyjne nie tylko ze względów higienicznych, ale na wypadek nagłych wycieków mleka, które często zdarzają się nieoczekiwanie. Wtedy przyciśnij brodawkę dłonią do klatki piersiowej.
Gdy dochodzi do zapalenia sutka, a dzieje się tak na skutek zastoju pokarmu, stosowane jest najczęściej leczenie antybiotykiem. Zapaleniu towarzyszy gorączka i objawy podobne do tych, które występują podczas grypy. Kuracji nie wolno przerwać nawet wtedy, gdy objawy szybko ustąpią.
Czasem pomagają naturalne sposoby leczenia — odpoczynek, wypijanie dużej ilości płynów oraz częste przystawianie dziecka do piersi. Nagła rezygnacja z karmienia piersią w czasie zapalenia sutka może doprowadzić do powstania ropnia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze