Dyspareunia - kiedy seks boli
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuSeks wiąże się nie tylko z przyjemnością i rozładowaniem napięcia, ale też buduje poczucie bliskości i więzi między partnerami. Zdarza się jednak, że zbliżenie uniemożliwia ból, a jedną z jego przyczyn jest dyspareunia. Badania pokazują, że aż 30 procent kobiet odczuwa dyskomfort podczas stosunków płciowych.
Seks wiąże się nie tylko z przyjemnością i rozładowaniem napięcia, ale też buduje poczucie bliskości i więzi między partnerami. Zdarza się jednak, że zbliżenie uniemożliwia ból, a jedną z jego przyczyn jest dyspareunia.
Badania pokazują, że aż 30 procent kobiet odczuwa dyskomfort podczas stosunków płciowych. Powodów może być wiele. Często jesteśmy przepracowani, przemęczeni i zestresowani, a to nie sprzyja nocnym igraszkom. Bywa, że niektóre choroby utrudniają życie seksualne. Jednym z zaburzeń jest dyspareunia, która objawia się bólem przed, w trakcie lub podczas stosunków płciowych. Syndrom bolesnego współżycia dotyka od kilku do kilkunastu procent kobiet. Może występować zarówno na tle fizycznym, jak i psychologicznym.
W leczeniu dyspareunii istotne jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyn zaburzenia i wszczęcie leczenia. Kiedy wiec czujemy ból podczas seksu, nie należy czekać, aż sam minie, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Żadnych objawów nie można lekceważyć. Powodem bolesnych stosunków mogą być stany zapalne narządów płciowych i infekcje. W tej sytuacji najważniejsze jest, żeby terapię doprowadzić do końca i nie przerywać jej, kiedy ból ustanie. Powodem bywają też powikłania po operacjach i porodzie. Niewykluczone, że konieczny jest zabieg chirurgiczny. Medycyna potrafi poradzić sobie też z suchością pochwy. Wystarczy środek nawilżający, którego używamy przed stosunkiem. Inna przyczyna może leżeć w stosowanych hormonalnych środkach antykoncepcyjnych. Mogą one modyfikować skład wydzieliny pochwy, co prowadzi do dyspareunii. Wtedy trzeba zmienić pigułki albo zdecydować się na inny rodzaj zapobiegania ciąży. Dyspareunia w zdecydowanej większości przypadków jest uleczalna.
Znacznie trudniejsze jest leczenie zaburzeń psychicznych. Czasem dyspareunię mogą wywoływać złe doświadczenia związane z pierwszymi kontaktami seksualnymi, a także traumy takie jak molestowanie seksualne lub gwałt. Zdarza się też, że uraz pojawia się, kiedy rodzice wmawiali, że seks jest zły i grzeszny. Wtedy budzi poczucie winy. Wiele kobiet przez bolesne skurcze mięśni, które uniemożliwiają penetrację, broni się przed seksem. W tej sytuacji, żeby przywrócić sprawność seksualną, konieczna jest psychoterapia. Bardzo ważne jest nie tylko dobranie odpowiedniej metody, ale też wyrozumiałość i wsparcie partnera. Łatwiej przez problemy przejść razem. Najczęściej terapia jest długotrwała, ale przynosi efekty. I dzięki niej kobieta dotknięta dyspareunią może czerpać radość z życia erotycznego.
Jak ustrzec się przed dyspareunią:
Regularnie badaj się
To uchroni cię przed przewlekłymi chorobami. Zawsze idź do lekarza, kiedy zaobserwujesz niepokojące objawy, bo mogą one być sygnałem poważnej choroby.
Dbaj o higienę intymną
Stosuj środki do higieny intymnej o pH 5,5. Może to zapobiec grzybicom. Zachowuj ostrożność w miejscach publicznych takich jak toalety, sauna lub basen.
Zadbaj o miłą atmosferę w sypialni
Niech seks będzie relaksem i przyjemnością, a sypialnia niech będzie przytulna. Zwróć uwagę na właściwe oświetlenie i wygodne łóżko.
Uprawiaj seks wtedy, kiedy masz na to ochotę
Nie zmuszaj się do seksu tylko dlatego, że partner tego chce. Jeśli źle się czujesz, jesteś zmęczona, powiedz mu o tym.
Często kobiety czekają, aż mężczyzna domyśli się, co lubią, warto jasno komunikować swoje potrzeby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze