Gęsina – najlepsza wśród drobiu? O wyższości gęsiny nad innymi rodzajami mięs
MACIEJ MAŁEK • dawno temuGęsina, choć nadal jest to mało popularny rodzaj drobiu, na tle innych typów mięs wyróżnia się doskonałym smakiem, zapachem, soczystością, a także zróżnicowaniem pod względem zawartości składników odżywczych i witamin. Coraz częściej przypomina się o wyśmienitych, a zarazem zdrowych daniach, które można stworzyć z gęsiny i przypomina się o staropolskiej tradycji jadania gęsiny w dniu św. Marcina.
Gęsina zawiera dużo pełnowartościowego białka, żelaza, magnezu, fosforu, a także wapń, cynk oraz selen. Oprócz tego jest bogata w witaminy A, B (m.in. niacyna) oraz E. Gęsina jest jednym z najmniej kalorycznych mięs. W porównaniu z innymi rodzajami mięs zawiera niewiele tłuszczu, bo tylko 3–5%, jest chudsza nawet od cielęciny, a również od wieprzowiny, która zawiera aż 30% tłuszczu. Gęsi tłuszcz zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, korzystne dla naczyń krwionośnych i serca.
Według pewnych źródeł gęsi smalec uważany jest nawet za afrodyzjak, ponieważ ma właściwości rozgrzewające. Natomiast spożywanie gęsiego mięsa, pasztetu i smalcu poprawia nastrój. Nasze babcie zalecały spożywanie gęsiny na wzmocnienie organizmu, a smalec był wykorzystywany do nacierania ciała w przypadku choroby. Gęsi smalec uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów drobiowych. Aby docenić jego delikatny smak można dodawać go do wielu potraw, czy też podawać go z pieczywem, jednak nie można na nim smażyć. Używany jest również jako naturalny konserwant.
Wśród drobiu gęsina to prawdziwa arystokracja, gdyż gęsi trafiające na nasz stół hodowane są w naturalnych warunkach, karmione są najlepszymi paszami owsianymi i zielonymi.
Całe swoje życie spędzają na pastwiskach, a nie jak kurczęta produkowane na masową skalę w fermach. Polacy zaczynają dopiero doceniać niezwykłe walory gęsiny.
Choć nasz kraj jest największym producentem gęsiny na rynku europejskim, to nadal spożywamy jej bardzo mało, bo zaledwie 700 ton mięsa rocznie. W porównaniu np. z Niemcami, gdzie spożywa się rocznie około 20 tysięcy tuszek gęsich, wypadamy bardzo słabo. Być może przyczyną jest brak wiadomości o tym, jak należy przyrządzać ten rodzaj mięsa. Postaramy się temu zaradzić, prezentując na tej stronie wiele wskazówek, rad i przepisów na gęsinę, a także przybliżając tradycję, jaka się z nią wiąże.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze