Zaparcia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuChoć uznaje się, że zaparcia to mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu, należy pamiętać, że ich częstotliwość jest sprawą indywidualną. Dolegliwości związane z zaparciami są efektem spowolnienia ruchów perystaltycznych jelit i małej zawartości wody w kale. Chroniczne zaparcie spowodowane niewłaściwym odżywianiem było nazywane chorobą ludzi z miasta ze względu na ich złe nawyki żywieniowe.
Choć uznaje się, że zaparcia to mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu, należy pamiętać, że ich częstotliwość jest sprawą indywidualną. Dolegliwości związane z zaparciami są efektem spowolnienia ruchów perystaltycznych jelit i małej zawartości wody w kale. Na zaparcia najczęściej cierpią ludzie starsi oraz kobiety w okresie zmian hormonalnych.
Chroniczne zaparcie spowodowane niewłaściwym odżywianiem było nazywane chorobą ludzi z miasta ze względu na ich złe nawyki żywieniowe. W miastach jedzono więcej produktów zwierzęcych, a mniej pochodzenia roślinnego. Ponadto do wyrobu chleba używano przetworzonego ziarna w celu przedłużenia świeżości. Tylko pieczywo pozbawione ulepszaczy i z pełnego ziarna reguluje przemianę materii.
Przyczyny zaparć:
niewłaściwe odżywianie,stres,brak ruchu,niektóre leki,zbyt częste lewatywy,wstrzymywanie wypróżnień, gazów.
Czasami zaparcia mogą być objawem choroby np. raka jelita grubego lub innych chorób układu pokarmowego.
Objawy:
twarde stolce, które występują dość rzadko,trudności z wypróżnieniem,wzdęcia, bóle brzucha,czasem wymioty i krwawienia z odbytu.
Rodzaje zaparć:
przypadkowe (pojawia się na skutek różnych sytuacji życiowych np. nagłej podróży, zmiany klimatu, otoczenia),krótkotrwałe (okresy zaparć przeplatają się z okresami prawidłowego oddawania stolca, wskazana wizyta u lekarza),przewlekłe (bezwzględna wizyta u lekarza i leczenie).
Naturalne sposoby regulujące przemianę materii
dużo pij (6–8 szklanek, najlepiej wody),jedz dużo włókien pokarmowych, ale wprowadzaj je do diety stopniowo (orzechy, płatki owsiane, figi, rodzynki, prażona kukurydza, śliwki, gruszki, gotowana fasola),nie przejadaj się,zwracaj większą uwagę na to, co jesz (osoby z zaparciem o podłożu spastycznym powinny unikać fasoli, kalafiora czy kapusty),staraj się przyjmować pokarmy o ściśle określonych porach,wyeliminuj z diety oleje uzyskiwane przez wytłaczanie na rzecz olejów naturalnych np. zawartych w orzechach,dokładnie zapoznaj się z ulotką informacyjną zażywanych leków (zaparcia nasilają m.in. leki przeciw chorobie Parkinsona, depresji, zawierające związki glinu, wapnia, środki moczopędne, narkotyki),zapewnij sobie dużo ruchu, co korzystnie wpływa na pracę jelit,unikaj stresujących sytuacji,nie nadużywaj tabletek przeczyszczających, gdyż organizm szybko się do niektórych z nich przyzwyczaja,dużo się śmiej, gdyż śmiech pobudza pracę jelit,nie przyj zbyt mocno na stolec, ponieważ grozi to pojawieniem się hemoroidów, podwyższeniem ciśnienia krwi oraz zwolnieniem czynności serca,nie powstrzymuj wypróżnienia.
Które rośliny pomogą?
zmielone otręby (1–3 łyżki dziennie zmieszane z innymi pokarmami),zmielone nasiona lnu zwyczajnego (1 łyżka między posiłkami, 2–3 razy dziennie),napar z kwiatów ketmii (kilka filiżanek dziennie),nasiona babki płesznik (1–2 łyżki przed snem),mieszanka przygotowana w równych częściach z kwiatów tarniny, kory kruszyny, korzenia rabarbaru lekarskiego (zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 10 minut, odcedzić, rozdzielić na dwie porcje, pić dwa razy w ciągu dnia),strączyniec wąskolistny, kruszyna pospolita, tamaryndowiec, rabarbar, aloes, korzeń mniszka lekarskiego, cykoria zwyczajna, czarny bez, lukrecja.
Niewskazane jest jednak stosowanie powyższych roślin przez dłuższy okres, gdyż podrażniają jelita. Niektóre zioła przeczyszczające zakazane są dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą spowodować poronienie.
Jakie owoce są pomocne?
czerwone i białe porzeczki w postaci dżemów,rodzynki,suszone śliwki i figi,powidła śliwkowe,papaja,agrest.
Receptura Ojca Andrzeja Czesława Klimuszki pomocna przy zaparciach:
Po 50 g:
kory wierzby,ziela drapacza,kłącza rzewienia,kwiatu ślazu,korzenia omanu,korzenia arcydzięgla,liści melisy,korzenia kozłka,ziela dziurawca.
Pić szklankę mieszanki po obiedzie i po kolacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze