Posiłek - czas dla najbliższych
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuBadania przeprowadzone przez markę Knorr pokazują, że wspólne jedzenie posiłków w domu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, na relacje z najbliższymi i na rozwój naszych dzieci. Dlatego powinniśmy jak najczęściej jeść razem przy domowym stole. Aż 82% Polaków deklaruje, że spożywanie wspólnych posiłków z rodziną jest bardzo ważne. Niestety, przeciętnie poświęcamy na wspólny posiłek zaledwie 23 minuty dziennie.
Każdy posiłek to okazja, żeby być razem, poczuć domowe ciepło, zjeść coś co lubimy i możemy wspólnie przygotować. Korzyści płynących z chwil wspólnie spędzonych przy posiłku nie da się przecenić. Powinniśmy jeść razem, całą rodziną, kiedy tylko jest to możliwe, bo wspólne posiłki to coś znacznie więcej niż tylko pyszne danie na talerzu.
Badania przeprowadzone przez markę Knorr w 12 krajach na świecie w 2008 roku, w tym również w Polsce, pokazały, że wspólne posiłki są ważne dla każdego z nas. 82% Polaków deklaruje, że spożywanie wspólnych posiłków z rodziną jest bardzo ważne. Coraz częściej jednak różne godziny powrotu z pracy, różne plany dnia wszystkich członków rodziny powodują, że trudniej jest nam wspólnie zasiąść do stołu. Stąd, jak pokazują badania, przeciętnie poświęcamy na wspólny posiłek zaledwie 23 minuty dziennie. Te wyniki dają do myślenia.
— Rola wspólnego czasu spędzonego zarówno przy przygotowaniu, jak i przede wszystkim przy wspólnym jedzeniu chociażby jednego posiłku w ciągu dnia jest nie do przecenienia, a to dlatego, że jest to czas wyciszenia, skupienia i nieocenionego relaksu dla całej rodziny – mówi Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy, ekspert kampanii.
Zaskakujące korzyści płynące ze wspólnego posiłku
Rozmowa z dziećmi to najlepszy sposób dla rodziców, aby dowiedzieć się o ich problemach, radościach i przeżyciach. Wspólny posiłek to wspaniała okazja do zbliżenia się wszystkich członków rodziny — w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów daje rodzicom możliwość natychmiastowej pomocy swoim dzieciom.
Nastolatki spożywające posiłki regularnie w domu lepiej radzą sobie w szkole. Zmniejsza się też wśród nich ryzyko sięgania po narkotyki czy alkohol.
Wspólny posiłek to moment wyciszenia ze zgiełku dnia i czas ofiarowany bliskim nam osobom. Przeprowadzone badania dowodzą, że rodziny, które celebrują wspólne posiłki, mają dla siebie więcej zrozumienia i utrzymują trwalsze i silniejsze relacje na dłużej.
Poprzez posiłek komunikujemy uczucia — okazujemy troskę, miłość, przywiązanie. Nasze uczucie odzwierciedla się w dbałości, z jaką przygotowywane są potrawy, w przyrządzaniu tego, co kto lubi.
Wśród członków rodziny wzrasta poczucie bycia potrzebnym, dodatkowo aktywność związana z przygotowaniem posiłków pobudza zdolność do pracy w zespole.
Starajmy się jak najczęściej przygotowywać posiłki w domu, wspólnie z bliskimi, bo jest to okazja, żeby być razem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze