Pokochaj koper włoski
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKoper włoski zwany też fenkułem jest dwuletnią rośliną, która w Polsce pojawia się tylko w niektórych regionach. Można go uprawiać w ogródkach, ale muszą to być nasłonecznione miejsca, osłonięte od wiatru i o żyznej glebie. Ta kuchenna przyprawa jest składnikiem wielu kosmetyków. Ma także właściwości lecznicze. Zawiera olejek eteryczny, olej tłusty, sole mineralne, węglowodany i związki białkowe.
Koper był znany już w starożytności. Jego nazwa pochodzi od słowa „kopec”, czyli zapach. Miał moc odstraszającą złe duchy ze względu na silny, charakterystyczny zapach. Ponadto był też stosowany jako afrodyzjak oraz jako antidotum na ukąszenia żmii i zatrucia. Był też znany jako doskonała przyprawa zwłaszcza do dań rybnych.
Koper jako roślina lecznicza
Ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, dezynfekujące, wykrztuśne, moczopędne, odflegmiające i rozgrzewające, reguluje także cykl miesięczny, wzmaga pracę gruczołów mlecznych oraz apetyt. Nie jest wskazany dla osób uczulonych na koper włoski i kobiet w ciąży ze względu na pobudzenie macicy.
Koper jest stosowany przy problemach z trawieniem, wzdęciach i bólach brzucha. Jest znany jako składnik herbatek dla dzieci. Podaje się ją od pierwszych dni życia dziecka, gdyż łagodzi bóle brzuszka spowodowane kolką jelitową, wzdęciami i biegunkami. Herbatki te zawierają jednak węglowodany. Częste ich picie może powodować próchnicę. Właściwości kopru wzmagają ruchy jelit, co powoduje odejście gazów i usuwa wzdęcia. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, tym samym przywracają prawidłowy przebieg procesów trawiennych.
Inną zaletą kopru jest leczenie stanów zapalnych dróg oddechowych. Jest on dobrym lekiem wykrztuśnym. Zaleca się też spożywanie kopru w celu wzmożenia laktacji, choć badania naukowe nie potwierdziły tego faktu.
Lecznicze napary
Można samodzielnie przyrządzić napar z owoców kopru. Należy zalać jedną szklanką wrzątku 1 — 2 łyżki kopru i odstawić na 10–15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu, napar jest gotowy do picia. Można go pić 2–3 razy dziennie, dorośli po pół szklanki, dzieci po łyżce stołowej, a niemowlęta po łyżeczce do herbaty. Pomoże przy wzdęciach i problemach z trawieniem.
Aby przyrządzić napar wykrztuśny, należy wziąć jedną łyżeczkę rozdrobnionych owoców kopru i zalać szklanką wrzącej wody, następnie dodać łyżeczkę cukru lub miodu i odstawić na pół godziny, aby się zaparzyło. Przecedzony napar można podawać dzieciom co 2 — 3 godziny po jednej łyżeczce. Przy grypie i przeziębieniach można też 2 łyżeczki kopru zalać filiżanką mleka i gotować przez 10 minut. Ciepły przynosi ulgę podczas przeziębienia.
W wypadku astmy i kokluszu napar przygotowujemy z dodatkiem soku z czerwonych porzeczek. Wskazane jest wtedy spożywanie go w ilości 2 szklanek dziennie.Napar z kopru z dodatkiem anyżu, kolendry i kminku zalecany jest przy drgawkach i spazmach.
Można kupić gotową nalewkę z kopru, stosowaną przy dolegliwościach związanych z chorobą nerek. W sklepach zielarskich popularna jest woda aromatyczna na bóle żołądka, olejek eteryczny z kopru i ziołomiód na choroby żołądka i płuc.
Koper stosuje się także zewnętrznie w postaci maści, mokrych kompresów (urazy, otarcia, blizny, stany zapalne narządów wzroku, słuchu, gruczołów piersiowych) oraz suchych kompresów sporządzonych z gorących, podgrzanych na blasze owoców kopru zawiniętych w bawełnę lub len i przyłożonych do bolącego miejsca (bóle brzucha, podbrzusza, obrzmienie, bóle piersi).
Koper jako składnik kosmetyków i środków chemicznych
Ze względu na właściwości rozkurczowe i ciekawy smak jest też stosowany jako dodatek do past i płynów do płukania zębów oraz innych preparatów farmaceutycznych. Jest także składnikiem herbat wspomagających proces walki z nadwagą oraz olejków zwalczających cellulit.
Koper działa też korzystnie na cerę. Można go wykorzystać do samodzielnego przygotowania maseczki dla cery normalnej. Należy zaparzyć 3 łyżeczki kopru w 150 ml wrzątku. Po ostygnięciu trzeba dodać 50 g jogurtu naturalnego, 3 łyżki miodu i 2 łyżki płatków owsianych. Maseczkę rozprowadzoną na twarzy trzeba pozostawić na ok. 20 minut.
Koper w kuchni
Koper jest popularną przyprawą kuchenną. Można go wykorzystać w całości. Łodygi mają charakterystyczny, zbliżony do anyżu smak, dlatego są świetnym dodatkiem do ciast, pierników, ale także do zup i dań rybnych. Bulwy, jeśli są młode, smakują na surowo, ale można też je piec, dusić i dodawać do sałatek. Z nasion robi się herbaty i syropy, zaś liście są doskonałe do dekoracji. Koper włoski wykorzystuje się także do produkcji win i likierów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze