Życzliwość
REDAKCJA • dawno temuTak niewiele potrzeba, by sprawić ludziom przyjemność. Wystarczy przypomnieć sobie o drobnych gestach, które mogłyby na stałe zagościć w repertuarze zachowań każdego człowieka. Nic nie kosztuje uśmiech o poranku, dzień dobry powiedziane do sąsiada czy życzenie innym miłego dnia.
Jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość, to usuwa się wszelką przyjemność. (Cyceron)
Tak niewiele potrzeba, by sprawić ludziom przyjemność. Wystarczy przypomnieć sobie o drobnych gestach, które mogłyby na stałe zagościć w repertuarze zachowań każdego człowieka. Nic nie kosztuje uśmiech o poranku, dzień dobry powiedziane do sąsiada czy życzenie innym miłego dnia.
Rzeczywistość jednak bywa inna. Poranne zakupy: z uśmiechem wkraczamy do sklepu po bułki i już od progu wita nas piorunujący wzrok sprzedawcy. Możemy się jedynie domyślać, że w myślach mówi do nas Czego tu?. Przepraszamy za tak wczesne najście i z zakupami wracamy do domu. Tam natykamy się na „życzliwego” sąsiada, który widząc nas zatrzaskuje nam przed nosem drzwi do klatki. Takie przykłady można mnożyć. Nie powinno to jednak dziwić, bo wokół jest mnóstwo zawiści. Kupujemy gazetę. Już na pierwszej stronie dowiadujemy się, kto ile stracił na giełdzie, komu się nie powiodło i kto miał dziurę w pończosze. Włączamy Internet. Tu dopiero jest pożywka dla hien. Celebryci, aktorzy, politycy – wszyscy jednakowo obsmarowani. „Życzliwe” doniesienia o wpadkach, potknięciach i szeroko pojętych niepowodzeniach.
Skupmy się na swoim życiu i stosunku do ludzi. Każdy chciałby być kochany, postrzegany jako osoba miła i sympatyczna. Żeby to było możliwe, trzeba najpierw dać coś od siebie. Jeśli chcemy mieć satysfakcjonujące kontakty z innymi, szanujmy ich i życzliwie się do nich odnośmy.
Okazywanie życzliwości to nic trudnego. Nie żałujmy komplementów. Szczere powiedzenie komuś, że ładnie wygląda, nie wyrządzi krzywdy, ale sprawi przyjemność. Może warto czasami docenić czyjąś pracę i podziękować za jej solidne wykonywanie. Wprowadźmy do słownika słowa pochwały, to zachęci do działania. Jeśli kogoś krytykujemy, to jedynie w konstruktywny sposób. Bez zarzutów i złości. Nie obrażajmy się na innych, gdy mają inne zdanie od naszego. Przyjmijmy to jak wskazówkę do rozwoju i poszerzania horyzontów. Nie bądźmy za bardzo podejrzliwi Jeśli ktoś mi mówi coś miłego, to pewnie czegoś ode mnie chce. Nauczmy się przyjmować komplementy i odwdzięczajmy się tym samym.
Okażmy ludziom zainteresowanie. Jeśli wiemy, że ktoś długo chorował, spytajmy go, jak się czuje. Gdy ktoś wrócił z wakacji, nie udawajmy, że nie widzimy opalenizny. Pozbądźmy się zazdrości i zawiści. Dzięki temu łatwiej nam będzie cieszyć się szczęściem innych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze