Zalety karmienia piersią
OLGA CHOJNACKA • dawno temuMatka chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego większość kobiet decyduje się na karmienie piersią. I choć w pewnym okresie matka staje się dla noworodka niezastąpiona, do tego często niekorzystnie zmienia się kształt jej piersi i bolą ją podrażnione sutki, szybko zapomina o tym. Taki sposób odżywiania maleństwa ma wiele zalet nie tylko dla niego, ale także dla mamy.
Plusy naturalnego karmienia:
Dziecko karmione mlekiem matki jest bardziej odporne na infekcje. W mleku początkowym (siarze) znajdują się przeciwciała, zapewniające ochronę przed bakteriami i wirusami. Jeżeli nawet maluch zachoruje, to przebieg choroby jest łagodniejszy. Aby pokarm był jednak pełnowartościowy, matka musi pamiętać o właściwej diecie bogatej w witaminy i wapń. W ciągu dnia przyjmować dużą ilość płynów oraz bezwzględnie zrezygnować z alkoholu i papierosów.U karmionego piersią dziecka szybciej znikają objawy żółtaczki poporodowej.Mleko wpływa korzystnie na rozwój układu nerwowego, są w nim obecne aminokwasy niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i siatkówki oka.Pokarm ten jest dobrze wchłaniany i trawiony przez układ pokarmowy dziecka, co zabezpiecza je przed kolką jelitową. Maluch rzadziej miewa biegunki i nie boli go brzuszek. Jego skład zawsze dostosowuje się wymagań dziecka i zapotrzebowania w danym wieku.Dzieci naturalnie karmione rzadziej zapadają na choroby układu moczowego, oddechowego, cukrzycę, osteoporozę i dyskopatię oraz rzadziej mają problemy z otyłością.Ssanie zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przez co dzieci rzadziej ssą kciuk i smoka.Podczas ssania pracuje żuchwa i szczęka dziecka, co zapobiega w przyszłości wadom zgryzu i wymowy. Dzieci naturalnie karmione rzadziej noszą aparaty ortodontyczne.Zdaniem naukowców dzieci naturalnie karmione są spokojniejsze, mniej płaczą, są bardziej odporne na stres. Badania wykazują też, że są bardziej inteligentne, lepiej rozwijają się psychicznie i społecznie. Oczywiście nie decyduje o tym jedynie karmienie piersią.Między matką a dzieckiem rodzi się ogromna więź, zaspokajane są potrzeby emocjonalne. Dziecko przytulone do mamy, rozpoznaje jej zapach i ma poczucie bezpieczeństwa.
Karmienie daje matce satysfakcję, że może zapewnić dziecku to, co najlepsze i że może to zrobić tylko ona. Niektóre matki zwiększają poczucie własnej wartości, czują się bardziej potrzebne.Chwile spędzone na karmieniu są niezapomnianym przeżyciem dla kobiety. Hormony wtedy uwalniane działają na nią uspokajająco.Karmiące matki rzadziej chorują na nowotwory i osteoporozę.Karmiąc, łatwiej jest wrócić do wagi sprzed ciąży (dziecko „wyciąga” z matki dziennie ok. 700 kalorii).Naturalne karmienie wymusza wypoczynek w najwygodniejszej dla matki pozycji, co jest bardzo ważne po porodzie.Szybciej usuwana jest wydzielina z dróg rodnych.Spada ryzyko krwotoków poporodowych.Kobiety, które karmią i nie miesiączkują mają mniejsze szanse na zajście w ciążę.Macica szybciej się kurczy i wraca do rozmiarów sprzed ciąży.Mleka matki nie trzeba kupować, więc nie wiąże się to z żadnymi wydatkami. Poza tym jest zawsze dostępne, nie trzeba pamiętać o jego kupnie. Na spacer można się spokojnie wybrać bez robienia większych zapasów. Jego temperatura jest zawsze odpowiednia, dlatego będąc poza domem nie trzeba martwić się o jego podgrzanie. Nocą wystarczy dziecko przystawić do piersi i maluch zaspokaja głód, a mama nie musi przygotowywać mieszanki i sterylizować butelki.Karmienie piersią chroni naturalne środowisko, nie pozostawia odpadów w postaci kartonów, butelek, jest produkowane w ilościach potrzebnych dziecku.
Naturalne karmienie jest zdrowe i wygodne. Zdarza się jednak, że matka nie może karmić piersią, bo nie pozwala jej na to zły stan zdrowia, bądź przyjmowanie leków mogących szkodzić dziecku. Nie czyni to kobiety gorszą matką, bo najważniejsza jest jej miłość, opiekuńczość i bliskość.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze