Choroby weneryczne, część I
AGATA BRAŃSKA • dawno temuChoroby weneryczne to temat wstydliwy, jednak lepiej przełamać wstyd i podjąć szybkie leczenie, niż dopuścić do rozwoju choroby i, często nieodwracalnych, zmian. W poniższym artykule omawiamy drogi zarażenia, symptomy, powikłania, a także metody wykrywania i leczenia trzech chorób przenoszonych drogą płciową - chlamydii, rzeżączki i syfilisu.
CHLAMYDIA
Co wywołuje chorobę i jakie są drogi infekcji
Chlamydia to jedna z najczęściej przenoszonych drogą płciową bakterii, a zarazem jedna z najrzadziej leczonych. Bakteria infekuje głównie drogi rodne kobiet i mężczyzn, rzadziej gardło, odbyt i oczy.
Nie można zarazić się chlamydią przez pocałunki, wspólną kąpiel, używanie tych samych ręczników, talerzy i sztućców.
Symptomy
70% kobiet i 50% mężczyzn zarażonych bakterią chlamydii nie odczuwa żadnych symptomów choroby, w pozostałych przypadkach objawy są tak łagodne, że często lekceważone.
Symptomy zakażenia u kobiet:niezwykłe upławy,ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,krwawienie między miesiączkami,ból i/lub krwawienie podczas stosunku, ból dolnej partii brzucha.
Symptomy zakażenia u mężczyzn: wodnista/biaława wydzielina z penisa,ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,ból jąder i/lub ich puchnięcie.
Wykrywanie i leczenie
Test na obecność bakterii chlamydii wykonuje się z próbki moczu bądź wymazu z cewki moczowej, pochwy, odbytu, gardła czy oka.
Zakażenie chlamydiowe łatwo leczy się antybiotykami. W celu uniknięcia powtórnego zakażenia, partner także musi się poddać kuracji antybiotykowej.
Powikłania
Nieleczona chlamydia może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych, w tym ciąży pozamacicznej, niedrożności jajowodów (co może utrudnić bądź uniemożliwić zajście w ciążę), poronień i przedwczesnych porodów.
Infekcję chlamydią można bezpiecznie leczyć w ciąży i w czasie karmienia piersią, za to nieleczona może powodować zapalenie spojówek oczu, a nawet zapalenie płuc u noworodków.
RZEŻĄCZKA (potocznie: tryper)
Co wywołuje chorobę i jakie są drogi infekcji
Rzeżączka jest bakteryjną chorobą weneryczną, atakującą głównie genitalia, cewkę moczową, odbyt i gardło. Rzadziej atakuje krew, skórę, stawy i oczy. Bakteria może być przeniesiona na rękach, np. z genitaliów do oczu.
Nie można zarazić się rzeżączką przez pocałunki, wspólną kąpiel, używanie tych samych ręczników, talerzy i sztućców.
Symptomy
U 50% kobiet i 10% mężczyzn chorych na rzeżączkę nie pojawiają się żadne objawy choroby. Jeśli choroba przebiega z symptomami, ujawniają się one najwcześniej dzień po infekcji, a najpóźniej dwa tygodnie po.
Symptomy zakażenia u kobiet:wydające silną woń upławy żółtawe, zielonkawe bądź wodniste,ból przy oddawaniu moczu,podrażnienie bądź upławy z odbytu,wrażliwe podbrzusze.
Symptomy zakażenia u mężczyzn:biała, żółta bądź zielona wydzielina z penisa,rzeżączkowe zapalenie jąder i gruczołu prostaty,ból przy oddawaniu moczu,podrażnienie bądź upławy z odbytu.
Wykrywanie i leczenie
Test na obecność bakterii rzeżączki wykonuje się na próbce moczu bądź z wymazu z cewki moczowej, pochwy, odbytu, gardła. Rzeżączkę może także stwierdzić lekarz po badaniu genitaliów.
Leczenie rzeżączki we wczesnym stadium jest proste i efektywne i wymaga przyjęcia jednorazowo dużej dawki antybiotyku. Po miesiącu należy wykonać powtórny test potwierdzający skuteczność terapii. Do tego czasu należy wstrzymać się od seksu bez zabezpieczenia, także oralnego i analnego. W celu uniknięcia powtórnego zakażenia, partner także musi się poddać kuracji antybiotykowej.
Powikłania
U kobiet nieleczona rzeżączka może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych, w tym ciąży pozamacicznej, niedrożności jajowodów (co może utrudnić bądź uniemożliwić zajście w ciążę). Podczas porodu przez zarażoną rzeżączką matkę może nastąpić infekcja oczu noworodka; nieleczona może doprowadzić do ślepoty dziecka.
U mężczyzn rozwój choroby prowadzi do zapalenia i bolesności jąder, zapalenia gruczołu prostaty i niepłodności.
SYFILIS (potocznie: kiła)
Co wywołuje chorobę i jakie są drogi infekcji
Syfilis jest infekcją bakteryjną zwaną potocznie kiłą. Syfilisem można łatwo zarazić się przez seks waginalny, oralny i analny, a także kontakt z ranami i skaleczeniami osoby chorej. Rzadziej dochodzi do zarażenia przez pieszczoty — jeśli wydzieliny śluzowe dostaną się na dłonie, a później do ust. Dziecko w łonie matki chorej na syfilis także jest podatne na zarażenie.
Nie można zarazić się syfilisem, przytulając się, korzystając z tych samych ręczników, basenu, łazienki.
Symptomy
Syfilis przebiega w czterech stadiach, ale jeśli w pierwszym bądź drugim etapie zostanie podjęta kuracja i syfilis zostanie wyleczony, choroba nie będzie miała reperkusji zdrowotnych.
Faza 1
Syfilis w pierwszym stadium objawia się po 3, najpóźniej 4 tygodniach od zakażenia, kiedy pojawia się rana, twarde grudki lub krostki w miejscu, przez które doszło do infekcji (zwykle są to genitalia bądź usta). Zmiany znikają dosyć szybko, najpóźniej po 6 tygodniach.
Faza 2
Jeśli nie zostało podjęte leczenie, 3 do 6 tygodni po zniknięciu symptomów pierwszego stadium mogą pojawić się następujące dolegliwości: nieswędząca wysypka na całym ciele, rany na szyi bądź plecach pozostawiające białe plamy, brodawkowate narośla na sromie lub wokół odbytu, białe plamki w ustach, plackowata utrata włosów, a także objawy właściwe dla grypy: powiększone gruczoły, zapalenie gardła, ból głowy, podwyższona temperatura. Te objawy mogą się utrzymywać kilka tygodni do kilku miesięcy.
Wykrywanie i leczenie
Syfilis można wykryć z próbki krwi lub moczu, wymazu pobranego z owrzodzenia. Właściwe dla kolejnych stadiów syfilisu zmiany skórne są dość charakterystyczne, dlatego lekarz powinien bez problemu zidentyfikować infekcję.
Zakażenie bakterią wywołującą syfilis można łatwo i szybko wyleczyć antybiotykami podczas pierwszej i drugiej fazy choroby. W trzeciej i czwartej fazie też jest to możliwe, jednak wtedy do choroba atakuje narządy wewnętrzne w sposób nieodwracalny.
Powikłania
Poważne powikłania zdrowotne, prowadzące do kalectwa, a nawet do przedwczesnej śmierci wywołuje nieleczony syfilis, gdy wejdzie w 3 i 4 fazę.
Faza 3
Jeśli syfilis nie został rozpoznany i nie rozpoczęto leczenia, choroba wchodzi w fazę utajoną, która może potrwać wiele lat. Po 2–5 latach choroba zaczyna atakować układ nerwowy, naczyniowy i niektóre organy (m.in. serce, mózg, oczy), przy czym często chory nie odczuwa latami żadnych dolegliwości.
Faza 4
Zwykle po 10 latach od infekcji, a czasem nawet po 20 syfilis wchodzi w fazę ostatnią, która może prowadzić do śmierci, a na pewno skraca życie. Spustoszenia, jakie poczyniła do tego czasu choroba, są nieodwracalne. Nieleczony syfilis powoduje trwałe i rozległe uszkodzenia mózgu, ślepotę, głuchotę, paraliż, owrzodzenie organów wewnętrznych, może też wywołać zawał serca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze