Duża część chorób nowotworowych zależy od diety, a nie genów
DANUTA CAPIGA • dawno temuRolę diety i jej wpływ na wygląd, umysł, samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie traktujemy coraz poważniej. Sposób odżywiania i styl życia ma często decydujący wpływ na rozwój nowotworów.
Rolę diety i jej wpływ na wygląd, umysł, samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie traktujemy coraz poważniej. Sposób odżywiania i styl życia ma często decydujący wpływ na rozwój nowotworów.
— Korelacja pomiędzy dietą i stylem życia a występowaniem nowotworów jest już udowodniona. Są dane, które wskazują, że 1/3 nowotworów można byłoby uniknąć właśnie przez odpowiednie odżywianie i odpowiednią aktywność fizyczną. – mówi dr. inż. Katarzyna Okręglicka, fizjolog żywienia.
Dieta antyrakowa powinna być uboga w tłuszcze, cukier, sól, a bogata w witaminy A, C, E oraz pierwiastki – magnez, selen, które hamują rozwój komórek nowotworowych. Właśnie te witaminy i minerały usuwają z naszego organizmu wolne rodniki oraz zapobiegają rakotwórczemu działaniu groźnych związków zawartych w produktach spożywczych i powstających w żołądku.
Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, wątroby, jelit.
Osoby pijące duże ilości piwa bardziej narażone są na raka trzustki. Ale już wino pite w umiarkowanych ilościach wykazuje działanie ochronne.
Wysokotłuszczowa i jednocześnie niskobłonnikowa dieta, uboga w warzywa i owoce, a bogata w produkty smażone, nadwaga i niska aktywność fizyczna wręcz sprzyja rozwojowi raka (głównie jelita grubego).
Przeciwutleniacze znajdujące się w warzywach, owocach, roślinach strączkowych, orzechach, pestkach hamują działanie związków rakotwórczych.
Zachowanie odpowiedniej masy ciała sprzyja naszemu zdrowia, osoby otyłe są bardziej podatne na wszelkie schorzenia, w tym także nowotworowe.
Rak lubi też osoby zestresowane, które nie mogą oderwać się od trudów codziennego życia, zapominają o relaksie i wypoczynku.
Niestety brak nam wciąż świadomości jak duże znaczenie dla profilaktyki raka mają codzienne wybory żywieniowe i dbanie o zachowanie prawidłowej wagi. Udowodniono, że nawet osoby o predyspozycjach genetycznych do zachorowania na nowotwór, dzięki odpowiedniej diecie, mogą uchronić się przed rakiem.
Źródło: Lifestyle Newseria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze