10 sposobów, jak upolować okazję
JADWIGA OLCZAK • dawno temuW czasie zakupów często tracimy głowę. A pokus jest coraz więcej - w sklepikach osiedlowych, galeriach handlowych, internecie, na lotniskach. Gdzie najlepiej kupować, aby upolować okazję?
1. Zakupy on-line
Chociaż wg badań TNS Polska z grudnia 2012 roku już ponad 13 mln osób kupuje w internecie, to wciąż największym powodzeniem cieszą się tradycyjne zakupy. Jednak okazję najłatwiej upolować w internecie. Obecnie za pośrednictwem portali i sklepów internetowych można kupić właściwie wszystko: opony samochodowe, bilety lotnicze, kosmetyki i ubrania, a nawet żywność.
2. Licytuj
Aby znaleźć wybrany towar w atrakcyjnej cenie, warto rozpocząć poszukiwania od przejrzenia internetowych serwisów aukcyjnych. Największą popularnością cieszy się Allegro.pl, a także polska wersja portalu eBay.pl. Ich zaletą jest nie tylko szeroka oferta, ale także możliwość nabycia produktu za półdarmo. Potrzebny jest jednak refleks i łut szczęścia, gdyż licytacje zaczynają się często od niewielkich kwot.
3. Zakup grupowe – razem taniej
W ciągu ostatnich lat wielką karierę zrobiły zakupy grupowe — ponad 30 portali, tysiące ofert ze zniżkami na wszelakiego rodzaju produkty i usługi to szansa na zaoszczędzenie nawet do 70%.
4. Kupuj w dyskontach
— Wybieramy galerie handlowe albo inne sklepy stacjonarne, gdyż liczy się również dla nas miło spędzony czas. Wyjście na zakupy daje nam możliwość spotkania się z przyjaciółmi, a także podpatrzenia nowych trendów i nowinek modowych. Lubimy atmosferę, jaka towarzyszy wyprawom zakupowym. Dają nam one odrobinę relaksu i wypoczynku. - mówi Magdalena Kowalska, psycholog społeczny. Wybierając dyskonty, przede wszystkim kierujemy się ceną. Według badań firmy Nielsen z 2012 roku dyskonty wygrywają z hipermarketami czy sklepikami osiedlowymi, gdzie produkty są znacznie droższe.
5. Rób zakupy na lotnisku
Szansą na atrakcyjne zakupy w niskich cenach jest pobyt na lotnisku. Mimo że do artykułów kupowanych w strefie wolnocłowej trzeba doliczyć koszty akcyzy i VAT, zdarzają się prawdziwe okazje.
— Ceny w sklepach wolnocłowych, szczególnie na produkty klasy premium, bywają bardzo okazyjne. Na lotnisku, już po odprawach, spędzamy trochę czasu, więc możemy przyjrzeć się proponowanym ofertom. Do takich zakupów warto się jednak przygotować i sprawdzić, czego nam brakuje oraz wcześniej porównać ceny w innych miejscach. Ponieważ z badań przeprowadzonych przez Global Information w 2012 wynika, że 54% zakupów robionych na lotnisku to zakupy impulsywne. - mówi Ewa Bednarek z centrum zakupu biletów lotniczych www.whynotfly.pl.
6. Targuj się
Chociaż targowanie się kojarzy się raczej z bazarem, to próbować zbić cenę możemy także w osiedlowych sklepikach, w butikach z ubraniami, a nawet marketach ze sprzętem elektronicznym i odzieżowych sieciówkach. Aby uzyskać niższą cenę, należy zapytać sprzedawcę, czy może zaproponować rabat. Warto targować się przede wszystkim wtedy, gdy wybrany przez nas towar jest uszkodzony lub wybrakowany.
7. Bądź lojalny
Jeżeli często robisz zakupy w tym samym miejscu, przystąp do programu lojalnościowego, co w większości firm jest bezpłatne. Można dzięki temu skorzystać z wielu ulg. Popularnością cieszą się też programy, które dotyczą kilku produktów lub usług – przykładem takim jest program PayBack.
8. Płać kartą
Zaletą posiadania karty płatniczej jest nie tylko wygoda, ale też możliwość korzystania z rabatów. Coraz więcej banków współpracuje z firmami oferującymi przy zakupie kartą niższe ceny danych usług czy towarów.
9. Porównuj ceny
Zanim zdecydujesz się na zakupy, porównaj ceny towarów w okolicznych sklepach oraz sklepach internetowych. Pomóc w tym mogą np. gazetki reklamowe czy porównywarki internetowe.
10. Kupuj z głową
Przede wszystkim zachowaj umiar i zdrowy rozsądek. Przemyśl, czy dany produkt naprawdę jest ci potrzebny.
Źródło: informacja prasowa Anna Kryłowicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze