Czy mężczyźni nadal są męscy?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuOczekiwania kobiet wobec mężczyzn wzrosły. Już nie wystarczy iść na polowanie, ale trzeba utrzymać rodzinę, pomóc w domu, a do tego jeszcze należy być zadbanym i wysportowanym. Jak radzą sobie z tym współcześni panowie?
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Maximus® Vodka wynika, że aż 40% kobiet i równie dużo mężczyzn uważa, że mamy do czynienia w Polsce z kryzysem męskości. Jest to spowodowane przesadnym dbaniem mężczyzn o siebie oraz brakiem ich zaangażowania w obowiązki domowe.
— Kobiety, choć doskonale radzą sobie we współczesnym świecie, to jednak wciąż potrzebują i poszukują tych zdecydowanych, silnych mężczyzn, podejmujących męskie decyzje. Męskość niejedno ma imię. Każdy z nas definiuje ją trochę inaczej. Spojrzenie jest różne nie tylko ze względu na płeć, ale również wiek. Inaczej pojęcie męskości postrzegają dwudziestolatkowie, inaczej ludzie dojrzali. Dla mnie męskość to przede wszystkim pasja. – mówi dziennikarz radiowy, satyryk Rafał Bryndal.
Panie mają coraz większe wymagania. Chciałyby, aby mężczyźni byli odważni, zdecydowania, a zarazem czuli i delikatni. Aż 90% kobiet uznaje za najważniejsze męskie cechy honor i odwagę.
— Kryzys męskości wynika ze zderzenia sfery wyobrażeń, gdzie męskość w dalszym ciągu kojarzona jest z siłą, odwagą, zdecydowaniem i odpowiedzialnością, z rzeczywistością, w której kobiety pewnym krokiem weszły na obszary do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, stając się samodzielne, pewne siebie, nierzadko wręcz samowystarczalne. – tłumaczy socjolog dr Krzysztof Martyniak.
Kwestia męskości została poruszona w kampanii Maximus® Vodka „Powstań i zdobywaj”, której celem jest zwrócenie uwagi, że to cechy osobowości są źródłem męskości.
A czym dla was jest męskość? Jakie cechy lub postępowanie uważacie za męskie? Czy męskość się zdezawuowała?
Źródło: informacja prasowa Emilia Mitura-Rudzka, Ewelina Trześniewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze