Bariery zawodowe kobiet. Z czym się zmagamy?
IZABELA O’SULLIVAN • dawno temuAż dwie trzecie spośród tysiąca kobiet w wieku od 18 do 60 lat przyznały, że w swoim życiu zawodowym doświadczyły wielu barier. Wiek i macierzyństwo to najczęstsze z nich – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Ernst & Young.
Panie wielokrotnie nie dostawały pracy lub awansu z powodu wieku. Według pracodawcy były albo za młode, albo za stare na dane stanowisko. Prawie jedna trzecia uczestniczek badania stwierdziła, że stosowane przez firmę kryterium wieku miało znaczący wpływ na przebieg ich całej kariery.
Podobnie ograniczające kobiety w możliwościach zawodowych jest, według badanych, macierzyństwo. Jeśli kobieta jest młoda i niezamężna, pojawia się ryzyko, że niebawem będzie chciała założyć rodzinę, a tym samym – wziąć urlop macierzyński. Również matki małych dzieci nie jawią się jako idealne pracownice, bo jeśli ich pociechy chorują – także nie ma ich w pracy.
Aż 75% kobiet biorących udział w badaniu stwierdziło, że nie mają w swojej firmie kobiecych modeli do naśladowania. Niezwykle rzadko najważniejsze stanowiska piastowane są przez panie. Dla wielu młodych kobiet taki stan rzeczy jest zniechęcający. Zmniejsza wiarę we własne możliwości i osiągnięcie sukcesu.
Innymi wymienianymi przez badane przeszkodami w rozwoju zawodowym był zarzucany im brak doświadczenia lub kompetencji.
Wszystkie wspomniane bariery mogą występować pojedynczo lub jednocześnie. I choć nie spotykają wyłącznie kobiet, coraz częściej wyrażany jest pogląd, że panie powinny być bardziej wspierane przez pracodawców.
Szczególnie uzasadnione jest to w świetle innych badań, przeprowadzonych przez Instytut Credit Suisse, które dowodzą, że firmy, w których kierownicze stanowiska zajmowane są przez kobiety, znacznie lepiej radzą sobie na rynku.
Zgadzacie się z tymi opiniami? Z jakimi barierami się zetknęłyście w pracy?
Źródło: www.mairieclaire.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze