Jakie właściwości ma grejpfrut?
DAMIESA • dawno temuTen owoc egzotyczny jest bardzo często zalecany w dietach odchudzających, ale co więcej, jest on także świetnym środkiem w leczeniu przeziębień. Zalet grejpfruta jest bardzo wiele, dziś skupimy jest na wymienieniu tych najważniejszych, które powinny przekonać tych, u których ten rodzaj owocu pojawia się w codziennym jadłospisie dość rzadko. Jakich zdrowotnych i urodowych korzyści można się po nim spodziewać?
Wpływ grejpfruta na urodę
Ten owoc jest mieszanką pomelo i słodkiej pomarańczy i ponoć stolicą jego uprawy jest Floryda. Miąższ grejpfruta jest bardzo mało kaloryczny, bo składa się z 90% wody, więc podobnie jak w przypadku arbuza można go jeść bez ograniczeń. Jeśli chodzi o zawarte w nim składniki odżywcze, to najczęściej wymienia się to, że owoce te są źródłem takich witamin z grupy B oraz C i E, a także cennych dla zdrowia soli mineralnych. Wszystkie one przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Witamina E jest często zwana witaminą młodości i jest to w pełni trafione określenie. Przyczynia się ona do redukowania aktywności wolnych rodników, które są odpowiedzialne za szybkie postępowanie procesów starzenia. Grejpfrut jest ponadto cennym źródłem błonnika. Jego spożywanie pozwala najeść się do syta i wyeliminować napady głodu, a ilość dostarczonych kalorii jest minimalna, bo w średniej wielkości owocu znajduje się jedynie ok.43 kcal. Dobrym pomysłem, aby pohamować nadmierny apetyt jest więc zjedzenie połówki tego owocu przed głównym posiłkiem. Do tego przyspiesza on procesy trawienne, więc ułatwi wypróżnianie. Nie bez powodu jest on zapisywany na kartach menu diet odchudzających. Co więcej, jego systematyczne spożywanie z czasem pozwala zredukować cellulit! Warto wiedzieć, że swego czasu prawdziwą furorę w Hollywood robiła dieta grejpfrutowa! Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie tego owocu może skutkować pojawieniem się bolesnych wzdęć. Sok z grejpfruta ma też działanie antybakteryjne, co sprawia, że na jego bazie powstaje wiele produktów do oczyszczania skóry.
Lecznicze działanie grejpfruta
Grejpfrut podobnie jak pomidor jest zaliczany do tego rodzaju pokarmów, których spożywanie może przyczynić się do zahamowania rozwoju nowotworów. Dobrze więc jest go wkomponować go sałatki z owocami. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nim przeciwutleniaczom. Ponadto regularne włączanie tego owocu do posiłków wpływa na znaczną redukcję złego cholesterolu we krwi, a to z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca oraz miażdżycy. Sok z grejpfruta działa także moczopędnie, więc dobroczynnie wpływa na pracę nerek i pomaga w szybszym usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn. Jego miąższ działa zaś jak „miotełka” wygarniając z jelit zalegające w nich resztki pokarmowe. Co więcej, grejpfrut przyczynia się także do wzmacniania kości, więc minimalizuje ryzyko pojawienia się osteoporozy, zbawiennie działa na układ krążenia, a także poprawia przemianę materii, co pozwala uniknąć nadwagi. Ponadto jedzenie grejpfruta powoduje obniżenie się poziomu glukozy we krwi, więc jest on zalecany w profilaktyce przeciwcukrzycowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze