Pietruszka czy pasternak?
SABINA STODOLAK • dawno temuCeny pietruszki galopują. Już teraz, za kilogram pietruszki musimy zapłacić dwa razy więcej niż rok temu. Nic dziwnego, że na targach czy w marketach zdarza się nam zamiastpietruszki, kupić pasternak.
Pasternak w smaku jest nieco podobny do marchewki, słodszy niż pietruszka i bardziej aromatyczny. Jest to zdrowe warzywo, które od dawna znane jest w Polsce, ale ostatnich kilkanaście lat wyrugowało pasternak z naszej codziennej diety. Teraz, świadomie pasternak je niewiele osób.
Pasternak w uprawie jest tańszy niż pietruszka (na zdjęciu powyżej), co zachęca producentów do sprzedawania pasternaku jako pietruszki – korzenie pasternaku wyglądem są niezwykle zbliżone do dużej pietruszki – bez doświadczenia, bardzo trudno jest odróżnić od siebie oba warzywa.
Zarówno pasternak, jak i pietruszka należą do selerowatych. Korzenie pietruszki są mniejsze niż pasternaku, dlatego bezpieczniej jest nie kupować wielkich, wyrośniętych korzeni sprzedawanych jako pietruszka – mogą być pasternakiem. To w zasadzie jedyna różnica jaką możemy posiłkować się kupując warzywa pozbawione naci. Można jeszcze posiłkować się tym, że pasternak w miejscu naci powinien mieć delikatne wgłębienie z ciemną obwódką (jak na zdjęciu wyżej). Niestety, nie zawsze jest to wystarczające by korzenie od siebie odróżnić ze 100% pewnością. Najlepiej więc świadomie kupić korzeń Pasternaka i pietruszki i w domu przeprowadzić organoleptyczne testy, aby nauczyć się rozpoznawać warzywo.
Jeśli kupujemy pietruszkę z nacią – rozpoznać pasternak jest znacznie łatwiej. Liście pietruszki są ciemnozielone, gładkie i nieowłosione. Pasternak ma liście jaśniejsze i pokryte od spodu włoskami.
A jeśli już kupisz pasternak? Możesz zrobić:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze