Śledzie po żydowsku
KAROLINA • dawno temuJednym z wielu czynników, który przez stulecia miał ogromny wpływ na kuchnię polską jest żydowska tradycja kulinarna. Specyfika relacji polsko-żydowskich nie zawsze jednak pozwalała mówić o bezpośrednim i długotrwałym powiązaniu tych kultur. Obecnie większość z nas zupełnie nieświadomie przygotowuje w domowym zaciszu typowe potrawy żydowskie. Wydaje się, że istnieje wiele korzyści, jakie możemy osiągnąć, na nowo zapoznając się ze wspomnianą tradycją kulinarną. Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na długotrwałość wspólnych relacji, co spowodowało, że zarazem wyznawcy judaizmu, jak i dominujący w Polsce katolicy czerpali wzajemne inspiracje, tworząc wyśmienite zestawienia. Poznanie kuchni żydowskiej może być tym bardziej korzystne, że pojawiają się w niej receptury opierające się na dobrze nam znanych i lubianych składnikach. Wkraczając w ten niezwykle bogaty i różnorodny świat, z pewnością będziemy mieli mniejsze obawy, niż kusząc się na przyrządzenie zupełnie dla nas egzotycznych krewetek lub też ośmiorniczek. Nie trać czasu i przyjrzyj się bliżej kuchni żydowskiej oraz zobacz, jak przyrządzić sałatkę śledziową inspirowaną jej wpływami.
Kuchnia żydowska
Jak ma to miejsce w przypadku omawiania każdej tradycji kulinarnej, nie sposób o niej opowiadać bez krótkiego zarysu historycznego. Tym bardziej twierdzenie to ma zastosowanie, jeżeli związek między dziejami a kulinariami ma istotne znaczenie. Naród żydowski jest jednym z tych, które charakteryzują się bogatą i długą historią. Jak wiadomo, do czasu powstania państwa Izrael był on rozproszony przez wiele wieków po całym świecie. I tak część ludności żydowskiej osiedliła się na terenach Polski, ale również w innych krajach Europy Środkowej, Wschodniej, Afryki, Azji, a także Ameryki. Spowodowało to wielką różnorodność w zakresie potraw żydowskich, a także ich dużą popularność na całym świecie.
Czy wobec tego można wskazać jakieś cechy wspólne dla kuchni żydowskiej? Okazuje się, że jest ona ściśle związana z religią, a zwłaszcza z przestrzeganiem zasady koszerności polegającej na tym, iż niektóre produkty spożywcze są zakazane, podczas gdy inne nie. Wykluczyć należy tu przede wszystkim mięso świń, krew w Polsce dodawaną do kaszanki i czerniny, a także połączenie mięsa z mlekiem. Żydzi nie jedzą także wszelkiego rodzaju skorupiaków i owadów, co jest bliższe naszej tradycji kulinarnej. Do najbardziej znanych potraw koszernychzaliczyć natomiast trzeba: strudel, macę, chałkę, barszcz czerwony albo faszerowane papryki. Jednym z najczęściej przyrządzanych w Polsce dań są śledzie po żydowsku. Okazuje się, że przepis na śledzia odpowiada zarazem naszym gustom smakowym, jak i judaistycznej koszerności. Nie trać czasu i zobacz, jak zrobić śledzia po żydowsku, a na pewno nie będziesz rozczarowana osiągniętym efektem.
Przepis na śledzia po żydowsku
Do przyrządzenia śledzia po żydowsku będziesz potrzebowała:
- 6 filetów śledziowych,
- 1 cebuli,
- 1 jabłka,
- 1 ogórka kiszonego,
- rodzynek,
- majonezu,
- cukru,
- soli,
- pieprzu,
- octu winnego.
Filety należy umyć, osuszyć i pokroić w dzwonka. Następnie cebulę, jabłko i ogórek powinny zostać obrane i pokrojone w niewielką kostkę. Kolejnym krokiem jest dodanie do nich majonezu, garstki rodzynek i przyprawienie cukrem, solą, pieprzem i odrobiną octu winnego.
Dzwonka śledzia należy ułożyć na talerzu i pokryć powstałym sosem majonezowym. Całość można udekorować rukolą.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze