Rozgrzewająca zupa dla miłośniczek piwa!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPiwo i ser to połączenie idealne, a zupa z nich stworzona z łatwością wkradnie się na listę twoich ulubionych dań. Doskonale rozgrzeje cię w zimowe popołudnie i pozostawi sytą. A do tego zachwyci męża czy narzeczonego, który nieszybko zapomni o piwno-serowej potrawie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przyrządzić to nietypowe, zimowe danie.
Składniki zupy piwno-serowej
Chociaż picie piwa, jak i każdego innego alkoholu, ma negatywne strony, warto chociaż raz wspomnieć o zaletach tego trunku. Okazuje się bowiem, że spożywany w niewielkiej ilości, może pomóc w walce z bezsennością. Do tego, dostarcza organizmowi witamin – przede wszystkim z grupy B – oraz przeciwutleniaczy. Piwo doskonale oczyszcza nerki i działa antynowotworowo.
Do przyrządzenia zupy najlepiej użyć ciemnego piwa oraz sera ementaler, chociaż można zmodyfikować jej skład, w zależności od osobistych preferencji.
Składniki na 4 porcje:
- 3 butelki ciemnego piwa,
- 450 g startego sera ementaler,
- 1 mała, posiekana cebula,
- 1 mały, pokrojony por,
- 2 rozdrobnione ząbki czosnku,
- 1 mała, pokrojona marchew,
- 1 pokrojony seler,
- 2 łyżki sosu Worcester,
- tymianek,
- masło,
- pieprz,
- sól,
- 2 kromki chleba żytniego, pokrojone w kostkę.
Zupa z piwa i sera powinna mieć kremową konsystencję, dlatego nie obejdzie się bez blendera, dzięki któremu doskonale połączysz wszystkie składniki.
Przygotowanie zupy piwno-serowej
Ustaw garnek na średnim ogniu, dodaj odrobinę masła, a następnie cebulę, czosnek, marchew, selera i pora. Gotuj przez chwilę, a gdy warzywa zmiękną, dodaj resztę składników (oprócz chleba). Gotuj zupę przez 45 minut. Dodaj chleb i gotuj przez kolejne 15 minut. Zdejmij z ognia i pozwól zupie ostygnąć.
Wlej część zupy do blendera (do ok. połowy pojemności) i delikatnie nałóż pokrywkę, nie dociskając jej do końca. Włącz na ok. 2 minuty, a następnie przelej purée do garnka. Postępuj tak z kolejnymi partiami zupy, dopóki nie przetworzysz całości. Ustaw na ogniu garnek, w którym umieściłaś kremowe purée i podgrzej danie. Podawaj od razu, na przykład z żytnimi grzankami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze