Tacierzyństwo. Jaka powinna być rola ojca w rozwoju dziecka
DANUTA CAPIGA • dawno temuModel rodziny zmienia się a rodzicielstwo przestaje być tylko i wyłącznie macierzyństwem. Znaczenie ojca jest bardzo ważne w strukturze rodziny. To on stawia wymagania dziecku, ucząc w ten sposób jak pokonywać życiowe trudności, jak być odważnym, szlachetnym i prawym człowiekiem. Zapewnia mu też poczucie bezpieczeństwa. Dzieci, których ojcowie uczestniczą w ich rozwoju, są bardziej pewne siebie, aktywne, cechuje je wyższa samoocena, mają niższy poziom lęku.
Model rodziny zmienia się a rodzicielstwo przestaje być tylko i wyłącznie macierzyństwem. Ciąża, nawet ta planowana, jest dla mężczyzny zwykle jakimś zaskoczeniem. Na początku poczęte dziecko wydaje mu się obce. Duże wrażenie robi jednak pierwszy obraz dziecka na ekranie USG, widok bijącego serduszka, jak również wyczuwalne ruchy dziecka.
Miłość ojcowska wyraźnie różni się od macierzyńskiej, nie jest bezwarunkowa i zazwyczaj kształtuje się dłużej. Ważne, by mężczyzna już od momentu, kiedy dowie się, że będzie ojcem, angażował się w przygotowanie do przyjścia dziecka na świat. Wsparcie partnera dla kobiety będącej w ciąży jest bardzo ważne. Dobrze, by w tym okresie czuła się bezpieczna i kochana.
Coraz bardziej zauważa się zmiany w podejściu ojców do swojego rodzicielstwa. Od początku są świadomi swoich obowiązków. Wiedzą, że tacierzyństwo to nie tylko zarwane noce, pieluchy, zabawa, ale również wszystkie problemy związane z opieką i dbaniem o zdrowie. Bycie razem w chwilach trudnych, gdy dziecko wymaga szczególnej troski i opieki ze względu na swoją chorobę.
Znaczenie ojca jest bardzo ważne w strukturze rodziny. To on stawia wymagania dziecku, ucząc w ten sposób jak pokonywać życiowe trudności, jak być odważnym, szlachetnym i prawym człowiekiem. Zapewnia mu też poczucie bezpieczeństwa. Maluch nabiera pewności siebie, odwagi, samodzielności. Ojciec stanowi też obok matki pierwszy wzór do naśladowania. Wspólne przebywanie i towarzyszenie dziecku od pierwszych chwil jego narodzin wzbudza zaufanie u dziecka. Ojcowie zazwyczaj mają duży wpływ na rozwój umysłowy swego potomka. Chętnie układają z maluchem puzzle, tworzą budowle z klocków.
Dzieci, których ojcowie uczestniczą w ich rozwoju, są bardziej pewne siebie, aktywne, cechuje je wyższa samoocena, mają niższy poziom lęku.
Brak ojca w życiu dziecka ma konsekwencje w dorosłym życiu. Rosnąca liczba sekt, narkomania, prostytucja, alkoholizm utożsamia się z sytuacją rodzinną dziecka.
To dobrze, że zaczyna się zauważać zmiany w podejściu ojców do swego rodzicielstwa. Od samego początku są świadomi swoich obowiązków, aktywnie uczestniczą w życiu swoich dzieci. Rozmawiają, spędzają czas z nimi, stawiają swoich dzieci na priorytetowym miejscu. Budują więź silną i stabilną opartą na przyjaźni.
Źródło: informacja prasowa Milena Kowalska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze