Depresja z powodu Facebooka
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuIm więcej ludzie spędzają czasu na Facebooku, tym bardziej są smutni i zdołowani - dowodzą Naukowcy z Utah Valley University (USA). Powodem jest porównywanie się do innych użytkowników portalu społecznościowego, którzy mają więcej lajków pod zdjęciami, więcej znajomych, jeżdżą w ciekawe miejsca na świecie, albo chodzą na lepsze imprezy.
Naukowcy Hui-Tzu Grace Chou i Nicholas Edge przepytali 425 studentów aktywnie korzystających z Facebooka. Badani musieli odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na pytania: czy życie jest sprawiedliwe i czy wielu znajomych ma lepsze życie niż ja. Oprócz tego ankietowani udzielali odpowiedzi odnośnie czasu spędzanego na Facebooku i liczby znajomych. Okazało się, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu na portalu społecznościowym, tracą do tego dystans. Są przekonani, że inni mają lepsze życie, niż oni sami. Zapominali, że profil na Facebooku to pewna kreacja, a nie rzeczywistość.
W innym badaniu, tym razem przeprowadzonym przez American Academy of Pediatrics, stwierdzono, że u dzieci i młodzieży może rozwijać się facebookowa depresja. Powód ten sam – porównywanie się do znajomych. Amerykańska dziennikarka internetowego czasopisma Slate, Jessica Winter, wysuwa analogiczne wnioski o Instagramie, który pod wieloma względami jest podobny do Facebooka. Przyznaje, że oglądanie zdjęć na Instagramie sprawia, że ludzie czują się przygnębieni i niezadowoleni. Wydaje im się, że są nieciekawi i niepopularni w porównaniu do innych. Dziennikarka udowadnia, że ta szczęśliwość to fikcja. Podaje przykład pary, która publikuje zdjęcia z wakacji, na których są uśmiechnięci i zadowoleni, podczas kiedy cały czas się kłócili. Zanim więc dojdziemy do wniosku, że inni mają więcej przyjaciół i ciekawsze życie, warto zdać sobie sprawę, że może poza siecią rzadko się z nimi spotykają, a ich życie jest wystrzałowe tylko na wystylizowanych zdjęciach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze