Nocne moczenie
OLGA CHOJNACKA • dawno temuMoczenie nocne jest problemem wstydliwym i uciążliwym. Wiąże się z różnego typu ograniczeniami (wyjazd na kolonie, nocowanie dziecka u znajomych). W Polsce moczenie nocne występuje u około 300 000 dzieci, dotyczy co trzeciego 4-latka, co piątego 5-6-latka i co dziesiątego 7-latka. W przedziale wiekowym 12-15 lat dokucza 3% dzieci. Po alergii jest to najczęściej występujący przewlekły problem zdrowotny.
Kiedy do lekarza?
Do lekarza rodzice powinni udać się z dzieckiem, gdy ukończyło ono cztery lata, a w nocy częściej razy zdarza mu się zmoczyć niż obudzić w suchym łóżku. Poza tym porady specjalistycznej wymagają te dzieci, które spokojnie przesypiały całe noce, a dopiero później wystąpił problem. Niepokojące jest też moczenie dzienne, które towarzyszy moczeniu nocnemu.
Jak przygotować dziecko do snu?
ograniczyć ilość wypijanych napojów na 2–3 godziny przed snem (wyeliminować gazowane, gdyż działają moczopędnie), a równomiernie rozłożyć przyjmowanie płynów w zwiększonej ilości w ciągu dnia,przypilnować by dziecko oddało mocz bezpośrednio przed snem,wysadzać dziecko w nocy,odpowiednio przygotować łóżko, aby nie przesiąkło przykrym zapachem moczu, a dziecko miało szansę spać w suchym miejscu. Pieluchomajtki u starszego dziecka mogą negatywnie wpływać na jego psychikę, dlatego pomocna może okazać się specjalna ceratka podkładana pod prześcieradło. Zapewni ona komfort i wygodę podczas snu i ochroni łóżko przed zmoczeniem.
Ponadto można ćwiczyć z dzieckiem robienie przerw podczas siusiania. Pomocna może się także okazać metoda ćwiczenia mięśnia ptysiowego, która polega na tym, że rodzic kładzie ciepłą rękę na brzuchu dziecka w taki sposób, aby kciuk znajdował się pod pępkiem, a mały palec na wysokości zwieracza. Dziecko ustawia mięśnie tak, jakby chciało się wysiusiać, a rodzic przyciska 10 razy miejsce pod małym palcem.Rodzice powinni przede wszystkim pamiętać, aby nie karcić dziecka za zmoczenie łóżka, gdyż nie jest to jego wina. Ono musi czuć wsparcie bliskich osób, aby miało siłę zmagać się z problemem.
Podane wyżej metody można stosować tylko wtedy, gdy mamy pewność, że przyczyną moczenia nie są choroby układu moczowego czy choroby metaboliczne. Takie rozpoznanie stawia lekarz w oparciu o badanie moczu, USG układu moczowo- płciowego oraz badanie fizykalne dziecka.
Niekonwencjonalne sposoby wspomagające leczenie:
ziołolecznictwo - picie wywaru z liści borówki, wyciągu z włókien kukurydzy tuż przed snem, żucie laski cynamonu w ciągu dnia, picie naparu z ziela dziurawca (zalać ziele filiżanką wrzątku, zostawić pod przykryciem na 10 minut i odcedzić. Pić 2 filiżanki dziennie, w tym jedną wieczorem. Można też pić gotowe krople 20–30 kropli dwa, trzy razy dziennie. Podczas ich przyjmowania należy ograniczyć przebywanie dziecka na słońcu ze względu na podwyższenie wrażliwości skóry na promieniowanie ultrafioletowe),homeopatia - gelsemium, belladona,hipnoza,alarmy wilgotnościowe przyczepiane do piżamy dziecka - dzwonią one w momencie pojawienia się pierwszych kropli moczu. Jest to sygnał dla dziecka, aby szybko udać się do toalety. Kształtują one w dziecku odruch, który odpowiedzialny jest za kontrolę funkcjonowania pęcherza w czasie snu. Metoda działania tych alarmów oparta jest na treningu i rozwoju kontroli ośrodkowego układu nerwowego nad czynnością pęcherza moczowego w nocy. Istnieją opinie, że po 4–5 tygodniach dziecko nauczy się samodzielnie reagować na sygnały wysyłane z pełnego pęcherza. Cena waha się od 300 do 800 złotych.
Objawy, które współwystępują z nocnym moczeniem:
nadpobudliwość psychoruchowa,częsta zmiana nastroju,problemy z zasypianiem,koszmary senne,problemy emocjonalne, tiki nerwowe,niechęć do jedzenia,apatia.
Nie wolno bagatelizować moczenia, udawać, że go nie ma i czekać, aż samo przeminie. Należy niezwłocznie udać się do lekarza i przeprowadzić wszystkie badania. Im wcześniej zapewnimy dziecku pomoc medyczną, tym większa szansa na wcześniejsze wyleczenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze