Oksytocyna – hormon, który zbliża ludzi
ANETA RZYSKO • dawno temuOksytocyna kojarzona jest głownie z hormonem wydzielanym podczas porodu. Tymczasem okazuje się, że substancja wpływa korzystnie nie tylko na relację między matką a dzieckiem, ale także między partnerami. Oksytocyna wydzielana jest bowiem także podczas stosunku czy innej aktywności seksualnej, co powoduje zwiększenie poziomu pozytywnych uczuć w kierunku naszego partnera.
Oksytocyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Gruczoł ten leży poniżej podwzgórza, z którym jest połączony naczyniami krwionośnymi. Przysadka składa się z płata przedniego (część gruczołowa) oraz płata tylnego (część nerwowa). Ta ostatnia, wydziela do krwi dwa hormony: wazopresynę, która uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej oraz oksytocynę, odpowiadającą za czynności skurczowe macicy (ułatwia zarówno zapłodnienie jak i poród). Jak pokazały najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z University of Haifa, oksytocyna odpowiada też za pozytywne uczucia i stopień zaufania do innych ludzi.
Okazało się, że hormon ten wydzielany do krwi, odpowiada za wiele zachowań ludzkich, przede wszystkim empatii. Oksytocyna ma ogromny wpływ na uczucia. W pewnym stopniu to dzięki niej jesteśmy w stanie zaufać drugiej osobie, a także odczuwamy przynależność do grupy. Z tego powodu, nazywana jest potocznie „hormonem więzi i zaufania”.
Specjalista od przyjaźni
Zwiększone wydzielanie hormonu wpływa także na komunikację międzyludzką. Chętniej zawieramy nowe znajomości, częściej chcemy i rzeczywiście dążymy do spotkań z przyjaciółmi czy znajomymi. Jesteśmy mniej skłonni do konfliktów a wszelkie stresujące sytuacje natychmiast rozwiązujemy. W efekcie jesteśmy spokojniejsi a to samo w sobie wpływa na nasze relacje z otoczeniem. Oksytocyna powoduje także zmniejszenie lęku przed ponownymi negatywnymi doświadczeniami. To natomiast przekłada się na wzrost wspomnianego już zaufania do drugiego człowieka.
Wydzielanie oksytocyny zwiększa też szczodrość i hojność do drugiego człowieka. Hipoteza ta została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych w 2007 roku. Sześćdziesiąt osiem osób miało za zadanie przekazać pieniądze zupełnie obcej osobie. Zdecydowanie łatwiej przychodziło do członkom grupy, którzy przyjmowali oksytocynę niż osobom, które przynależały do grupy otrzymującej placebo.
Plusy tylko dla kobiet
Oksytocyna ma pozytywne skutki w połączeniu z innymi hormonami żeńskimi. To głównie estrogeny wzmagają wydzielanie oksytocyny. Nie oznacza to, że mężczyzna jest pozbawiony jej działania. Także płci męskiej wydzielanie hormonu zapewnia uczucie spełnienia, odprężenia i zwiększonego zaufania do otoczenia. Jednak oksytocyna w połączeniu z testosteronem powoduje także nadmierną chęć do… spania. Z tego też powodu, po aktywności seksualnej, mężczyźni zasypiają w chwili, kiedy ich partnerki potrzebują czułości.
Jedno jest pewne – oksytocyna równa się większe przywiązanie. I nie ważne, czy do dziecka, do partnera czy przyjaciela. Nasze uczucia są zależenie od hormonów bardziej niż myślimy.
Źródła: Podręczna Encyklopedia Zdrowia
Informacja prasowa InterTechnologie
www.poradnikzdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze