7 rzeczy, które wyróżniają ludzi inteligentnych
KATARZYNA TROSZCZYŃSKA • dawno temuKontrowersyjne i trochę... zaskakujące. Dobry test naszej inteligencji czy wymysły naukowców?
Wstają później niż inni
No cóż, poranne wstawanie może świadczy o dyscyplinie, ale o inteligencji już niekoniecznie. Zbadał to zjawisko Satoshi Kanazawa, psycholog, badacz z London School of Ekonomics and Political Science. Jego zdaniem to w jakich godzinach sypiamy świadczy o naszej inteligencji. Według jego badań osoby, które później kładą się spać i później wstają, są bystrzejsi od reszty. Skąd taka przedziwna korelacja rytmu doby z inteligencją?
Ludzie od setek lat żyli w rytmie natury. Wstawali o wschodzie słońca, kładli się o zachodzie. Ci przeciętnie inteligentni dostosowywali się do tego rytmu, inni natomiast chcieli sami decydować, o której się kładą i wstają. Zdaniem Kanazawy jest to też związane z niezależnością i niechęcią dostosowywania się do norm, która ponoć cechuje ludzi o nieprzeciętnej inteligencji.
Mają koty
Te badania zrobili ponoć eksperci z University of Texas w Austin. Wielbiciele psów są słowni, ciepli, towarzyscy. Ale to ci, którzy kochają koty wyróżniają się inteligencją. Są kreatywni, przejawiają skłonność do niekonwencjonalnego myślenia.
Najczęściej są najstarsi w rodzeństwie
Rodzice zwykle najstarszym dzieciom dają najwięcej uwagi, inwestują w ich naukę. To one też często przez rodzinę zostają okrzyknięci tymi mądrzejszymi. A zdaniem badaczy przekonanie o własnej mądrości to już połowa sukcesu. Najstarsi w rodzeństwie są odważniejsi, pewniejsi siebie, są też odpowiedzialni.
Uczęszczali na zajęcia z muzyki
Według badań opublikowanych w Psychology Science dzieci, które przez jakiś czas brały lekcje muzyki, rozwijają się szybciej i lepiej niż pozostałe. Muzyka uczy też dyscypliny, wrażliwości i pokory.
Są szczupli
I to nie jest wymysł, bo badania sprawdzające związek inteligencji z figurą prowadzone są od lat 50 tych. Sprawdzono, na przykład, że dziewczynki, które słabiej wychodziły w testach na inteligencję, miały w późniejszym wieku problemy z nadwagą.
Częściej się martwią
To dobra nowina dla wszystkich neurotyków. Ludzie inteligentni dużo analizują, rozważają przeszłość i przyszłość, wciąż zadają sobie pytanie- to zwiększa ich zdolności poznawcze.
Są empatyczni
A jednak. Naukowcy długo mówili o tym, że ludzie o wybitnej inteligencji są narcystyczni, zapatrzeni w siebie, egoistyczni. Ale to jest tylko część prawdy. Empatia to próba rozumienia innych, umiejętność wczuwania się w ich los. Ludzie empatyczni więcej się uczą o świecie, o innych, a to ich rozwija. Podobnie, jak według badań ludzie o liberalnych poglądach, są bystrzejsi od tych o poglądach konserwatywnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze