ABC Hiszpanii
REDAKCJA • dawno temuKraj, który zachwyca kulturą i plażami. Co jest takiego fascynującego w Hiszpanii, że nieustannie cieszy się zainteresowaniem wśród turystów?
H – historia
Hiszpania w swojej wielusetletniej historii przeżywała wzloty i upadki. Już w II wieku p.n.e. na Półwyspie Iberyjskim pojawili się Rzymianie, a w V wieku Wizygoci założyli tam swoje królestwo. W VIII wieku panowanie na tym terenie przejęli Arabowie, wyparci jednak przez chrześcijan, którzy założyli dwa królestwa: Kastylię i Aragonię. Ich rozkwit przypada na okres wypraw odkrywczych. Dalsza historia to okres walki o pozycję i próby utrzymania statusu supermocarstwa.
Hiszpania nie ustrzegła się też plagi faszyzmu w XX wieku – zwanego od imienia dyktatora frankizmem – kiedy rządy sprawował generał Franco.
I – interesujące zwyczaje
Będąc w Hiszpanii pamiętajmy o sjeście – jest to około dwugodzinna przerwa w pracy, przeznaczona na obiad – w tym czasie pozamykane są też sklepy (zwykle około godziny 14–17). Hiszpanie lubią zabawy i uważają, że pośpiech nie jest wskazany, dlatego ich ulubionym powiedzeniem jest „maniana”, co znaczy „jutro”. Dlatego jeśli jesteśmy na wakacjach, niezależnie czy z biurem podróży, czy sami zorganizowaliśmy sobie wyprawę, nie dziwmy się, że na wszystko będzie trzeba czekać, a osoba nas obsługująca będzie jednocześnie rozmawiać przez telefon. Jednym z ciekawszych zwyczajów jest również organizowana od 1954 roku bitwa na pomidory, podczas której zużywa się kilkaset ton tego warzywa. Narodowym sportem jest oczywiście piłka nożna, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również loterie.
S – serdeczni tubylcy
O Hiszpanach mówi się, że są głośni, rodzinni, lubią fiesty i odpoczynek. Hiszpanie to niepoprawni podrywacze, natomiast Hiszpanki są temperamentne i trudne do zdobycia. Oczywiście większość stereotypów niekoniecznie ma pokrycie w rzeczywistości, ale mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego faktycznie są serdeczni, sympatyczni i towarzyscy. A wakacje w kraju, gdzie mieszkańcy uśmiechają się do nas i są serdeczni, są o wiele bardziej przyjemne niż w miejscu, gdzie na każdym kroku czujemy się obserwowani. Jeżeli chcemy zyskać sympatię tubylców, najłatwiej zrobimy to poprzez okazanie zainteresowania ich kulturą i stylem życia i chwaleniem kuchni.
Z – zabytki
Hiszpania, ze względu na swoją wiekową kulturę może poszczycić się wieloma zabytkami. Do najpopularniejszych z nich należy największa na świecie gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, akwedukt w Segowii, będący jednym z najważniejszych reliktów z czasów rzymskich, słynny pałac królewski Alkazar z XI wieku, warowny zespół pałacowy Alhambra z XIII wieku, niedokończona Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny w Barcelonie czy Wielki Meczet w Kordobie. Jeżeli interesuje nas okres rzymski, koniecznie odwiedźmy Tarragonę i Sagunto, z czasów arabskich warto obejrzeć zabytki w Sewilli i Kordoby. Ciekawe wycieczki krajoznawcze można znaleźć np. na stronie http://www.rainbowtours.pl/.
P – paella i inne przysmaki
Pomidory, papryka, czosnek, cebula, owoce morza i oliwa – tak kojarzy się nam typowe hiszpańskie menu. Jedzenie jest bardzo smaczne, zazwyczaj dość mocno przyprawione. Dla fanów mięsa polecamy chuleta de cerdo, czyli marynowane i pieczone kotlety wieprzowe z częścią żeberka. Dla jaroszy polecamy tortillę, czyli placek z ziemniaków, jajek i cebuli. Natomiast najsłynniejsza potrawa Hiszpanii – paella – to ryż smażony na oliwie w głębokiej patelni z owocami morza, białym mięsem, warzywami i obowiązkowo doprawiany szafranem. Wśród słodyczy warto wspomnieć o arnadi – smakołyku z dyni, orzechów piniowych, migdałów, jajek, cukru i cynamonu – choć słodkie, to bardzo smaczne i pożywne.
A – atrakcje turystyczne
Warto zobaczyć pokaz najsłynniejszego tańca Hiszpanii – flamenco. Kontrowersyjne z powodów etycznych są udziały w corridzie, zabronione w niektórych rejonach, na przykład Katalonii. Wśród miast warto oczywiście zobaczyć stolicę – Madryt, a także Barcelonę, która może się poszczycić aż dziewięcioma obiektami na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w tym aż siedem to dzieła architektoniczne Antonio Gaudiego. W całym państwie możemy naliczyć aż 41 tego typu zabytków, co plasuje ten kraj na 1 miejscu wraz z Włochami. Na terenie Hiszpanii funkcjonuje też 11 parków narodowych.
N – niekończąca się fiesta
Hiszpanie uwielbiają świętować, a okazji ku temu jest mnóstwo. Największe święto to Wielki Tydzień (Semana Santa), za to niewielkie znaczenie mają święta Bożego Narodzenia. Ciekawym zwyczajem jest, odbywająca się na koniec karnawału procesja żałobna dla sardynki. Jest to procesja pogrzebowa z myślą o tym, że w trakcie wielkiego Postu jada się wiele ryb, w tym właśnie popularne w Hiszpanii sardynki. Po procesji, która idzie przez miasto, wysadza się makietę sardynki kończąc tym samym karnawał. Popularne są również dyskoteki, jednak zabawa odbywa się dość późno – zwykle w okolicach północy. Hiszpanie są też mistrzami spontanicznych zabaw, na przykład nagłego śpiewu podczas rodzinnego obiadu, który przeradza się w radosny taniec biesiadników. Imprezy trwają do białego rana, zdarza się też, że po niej udaje się wprost do pracy.
I – Ibiza, Majorka i inne wyspy…
Wśród Imprezowiczów największym zainteresowaniem cieszy się słynna na cały świat Ibiza, wyspa niekończących się imprez, gdzie chętnie zjeżdżają największe gwiazdy i celebryci. Polacy decydując się na wczasy w Hiszpanii najchętniej wybierają jednak na Fuerteventurę pełną białych piaszczystych plaż, z idealnymi warunkami do windsurfingu oraz Teneryfę, największą wyspę archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz Majorkę, której stolica, Palma, słynie z zabytków i doskonałej bazy hotelowej.
A – artyści
Hiszpania może się poszczycić wieloma sławami. Obecnie kraj Półwyspu Iberyjskiego rozsławiają takie nazwiska jak reżyser Pedro Almadovar czy słynni hollywoodzcy aktorzy Antonio Banderas, Penelope Cruz czy Javier Bardem, starsze pokolenie pamięta również piosenkarza Julio Iglesiasa. Ale największe nazwiska, jakie należałoby wymienić to odkrywcy Krzysztof Kolumb i Amerigo Vespucci oraz malarze Salvador Dali, Francisco Goya i Pablo Picasso.
Źródło: notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze