Groźne choroby weneryczne
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuChoroby weneryczne to nie przeszłość, wciąż zapada na nie wiele osób. Schorzenia te, przebiegające czasami bez wyraźnych objawów, mogą np. doprowadzić do niepłodności. Warto być czujnym, szczególnie po jednorazowych szaleństwach z nieznanym partnerem lub po seksie bez prezerwatywy.
Nazwa choroby weneryczne pochodzi od imienia rzymskiej bogini miłości — Wenery. Choroby weneryczne są wstydliwym tematem, kojarzą się z rozwiązłością seksualną i patologią. Dzisiaj częściej używa się nazwy choroby przenoszone drogą płciową. I chociaż poza AIDS niewiele się o nich mówi, to wciąż są bardzo powszechne. Najwięcej osób zarażonych obserwuje się wśród ludzi młodych, stanu wolnego, które uprawiają seks z licznymi partnerami bez stosowania prezerwatywy.
Zarazić się chorobami wenerycznymi przede wszystkim można poprzez kontakt płciowy z osobą chorą. Wystarczy jeden stosunek pochwowy, analny lub nawet kontakt narządów płciowych z ustami. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową jest stały, wierny partner. Podczas przypadkowych stosunków warto pamiętać o prezerwatywie. Nie grozi natomiast zakażeniem przebywanie w towarzystwie chorego, używanie tych samych naczyń stołowych czy łazienki. Wiele spośród nich da się całkowicie wyleczyć.
Czym najczęściej możemy się zarazić:
Rzeżączką, którą możemy się zarazić przede wszystkim podczas seksu, ale też używając tych samych ręczników i pościeli. Chorobę wywołują gram-ujemne bakterie — dwoinka rzeżączki (gonokok). Nieleczona rzeżączka może prowadzić do stanów zapalnych narządów płciowych, a nawet do bezpłodności. U mężczyzn może powodować prostatę, zapalenie jąder i rany cewki moczowej. Na szczęście leczenie rzeżączki jest dość łatwe. Zarówno osoba chora, jak i jej partner nawet jeśli nie wykazuje objawów, powinni przyjmować antybiotyki i w tym czasie powstrzymać się od współżycia.
Najczęstszymi objawami są: u kobiet zaburzenie cyklu miesiączkowego i upławy, u mężczyzn pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, a także ropny wyciek z cewki moczowej. 8 na 10 kobiet nie miewa objawów; 1 na 10 mężczyzn nie ma żadnych symptomów choroby.
Kiła jest chorobą wywoływaną przez bakterię krętka bladego (treponema pallidum ssp. pallidum). Zakazić się nią można przede wszystkim poprzez stosunek pochwowy, analny lub oralny, a nawet przez zwykły pocałunek z osobą chorą. Zdarza się bowiem, że zmiany kiłowe są obecne również w gardle. Bakteria poprzez układ krwionośny atakuje cały organizm. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i zaburzeń psychicznych, utraty wzroku, uszkodzenia układu krążenia, stawów i kości. W kolejnym stadium doprowadza do poważnych uszkodzeń m.in. serca i mózgu i ostatecznie powoduje śmierć.
Objawami zakażenia są: krostki pojawiające się w okolicach narządów płciowych, a także na wargach i języku. Po jakimś czasie zamieniają się w odkryte owrzodzenia.
Opryszczkę narządów płciowych wywołują wirusy herpes simplex. HSV rozprzestrzenia się poprzez pocałunki, stosunki pochwowe, oralne oraz analne. Szczególnie niebezpieczna może być u kobiet ciężarnych, bowiem wirus opryszczki podczas porodu może przejść z matki na dziecko. Może to doprowadzi do zakażeń skóry malucha, jamy ustnej, płuc, oczu i krwi. Opryszczkę dość trudno się leczy. Osoby zakażone tym wirusem mogą jedynie łagodzić objawy stosując odpowiednie leki.
Objawy to początkowo uporczywe swędzenia narządów płciowych (u kobiet warg sromowych, a mężczyzn trzonu prącia). Po upływie doby pojawiają się czerwone krostki, które następnie zamieniają się w pęcherzyki napełnione płynem. Te po samoistnym pęknięciu zamieniają się we wrzody, a następni strupy, które po 1–2 tygodniach znikają same. Bywa, że choroba nie ma żadnych objawów, mimo to osoba jest nosicielem wirusa. I nawet nie wie, że zakaża opryszczką.
AIDS (z ang. Acquired Immune Deficiency Syndrome) to zespół nabytego niedoboru odporności. Chorobę wywołuje wirus HIV, który występuje w krwi, u mężczyzn w spermie, u kobiety w śluzie pochwy i mleku matek. Wirusem HIV można się zarazić poprzez uprawianie seksu z osobą chorą, ale też kontakt z krwią, np. podczas robienia tatuażu, u stomatologa, w trakcie pobrania krwi – jeśli nie ma tam należytej higieny. Wirusem może się też zarazić dziecko od matki podczas porodu czy karmienia piersią. Ta choroba, pomimo licznych badań naukowych, wciąż jest nieuleczalna.
Objawy: Kilka dni po zakażeniu mogą wystąpić objawy przypominające zwykłe przeziębienie. Choroba w początkowym etapie przebiega bezobjawowo. Nawet kilka lat osoba zarażona może czuć się dobrze. Potem pojawiają się: gorączka, bóle głowy, ogólne osłabienie, spadek masy ciała, biegunki, obrzęki węzłów chłonnych, wysypki skórne, zakażenie jamy ustnej i gardła. Jeśli nie zareagujemy na te objawy, mogą one minąć i po kilku kolejnych latach albo miesiącach pojawiają się już ostre objawy choroby: zapalenie płuc, duszność, suchy kaszel i gorączka, ból podczas przełykania (choroby grzybicze przełyku), ciężkie biegunki, mięsak Kaposiego oraz mięsak limfatyczny, wysypki skórne, problemy z pamięcią, drgawki.
Żółtaczka typu A rozprzestrzenia się poprzez zakażone pożywienie i wodę. Żółtaczka typu B i C przenosi się głównie przez kontakty seksualne i krew. Można się nią zarazić podczas stosunku, ale też przez zakażone igły. Może prowadzić do poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, a w efekcie do śmierci.
Objawy: zażółcenie oczu, ból brzucha, osłabienie, spadek apetytu, ciemny mocz. Żółtaczka typu C szczególnie w pierwszej fazie najczęściej przebiega bezobjawowo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze