Czym skorupka za młodu...
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuKażda mama przyzna, że karmienie dziecka to ogromne wyzwanie. Prawidłowe zbilansowanie wszystkich niezbędnych maluchowi do zrównoważonego rozwoju składników wymaga choćby ogólnej wiedzy na temat rozwoju człowieka, procesów żywienia czy wartości odżywczych poszczególnych składników oraz ich wpływu na funkcjonowanie organizmu.
Od pierwszych dni życia należy dbać o właściwą dietę dziecka. Prawidłowo skomponowana dieta już wtedy wpływa na rozwój organizmu dziecka i może stanowić dla niego zdrowotny kapitał na przyszłość. Specjaliści potwierdzają, że nawyki żywieniowe nabyte w pierwszych trzech latach życia mogą wpływać na zdrowie w krótkiej i długiej perspektywie. Niewłaściwa dieta może przyczyniać się do pojawienia się otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia w wieku dorosłym.
Jeżeli od pierwszych lat dziecka zadbamy, by jego dieta była zróżnicowana, pełna warzyw i owoców, bogata w składniki odżywcze, zawierająca ograniczone ilości cukru i soli, to możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się w jego dorosłym życiu wielu chorób.
Najlepsza dieta dziecka to taka, która:
wspiera zdrowy wzrost i rozwój dziecka zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości,sprzyja prawidłowej przemianie materii, pomaga rozwijać upodobania smakowe i prawidłowe nawyki żywieniowe, dzięki czemu dziecko także w przyszłości będzie wybierać zdrową i zróżnicowaną dietę.
Dziecko potrzebuje wapnia niezbędnego do budowy kości i białka, by sprostać potrzebom rosnącego w szybkim tempie organizmu. Jego posiłki muszą być bogate w kwasy tłuszczowe – niezbędne dla rozwoju mózgu. A także w witaminę D, która ułatwia przyswajanie wapnia i fosforu, chroni przed krzywicą i pomaga przy budowie zębów. Kilkuletnie dziecko potrzebuje także fluoru do ochrony zębów przed próchnicą, witaminy C, która chroni przed różnymi chorobami i wzmacnia organizm.
Ważny jest także smak i różnorodność podawanych dziecku posiłków. Zwłaszcza w okresie poszerzania diety dziecka i kształtowania jego dobrych nawyków żywieniowych, które utrwalone w wieku dziecięcym zaprocentują w dorosłym życiu.
Zdrowe posiłki można przygotowywać samemu lub zdać się na specjalistów w dziedzinie żywienia dzieci. Kupowanie gotowych posiłków jest znacznie wygodniejsze i bardzo popularne.
Co mamy mogą znaleźć w gotowych daniach (tzw. słoiczkach) przeznaczonych dla dzieci?
kompozycję posiłków o zbilansowanej wartości odżywczej zawierającą odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, potrzebnych na każdym z kluczowych etapów życia;różnorodne warzywa (30%), zboża i owoce (70%), które zapewniają bogactwo smaków już najmłodszym dzieciom, kładąc tym samym podwaliny pod właściwe nawyki żywieniowe w przyszłości i ułatwiając wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka,odpowiednie ilości sodu, cukrów, tłuszczów nienasyconych, które zapobiegają powstawaniu problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.
Komponowanie zdrowej i zróżnicowanej diety dziecka ułatwiają etykiety posiłków, które zostały przygotowane tak, by mama łatwo i szybko zorientowała się, jakie składniki zawiera potrawa. Zawartość słoiczka można rozpoznać już na pierwszy rzut oka – posiada on bowiem charakterystyczny rysunek na etykiecie oraz kolor wieczka, który symbolizuje główny składnik posiłku. Na etykiecie mamy znajdą także praktyczne, napisane przystępnym językiem porady dotyczące właściwego odżywiania dziecka na danym etapie jego rozwoju.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze