Joga dla dzieci
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKażde dziecko lubi ruch, zabawy i ciekawe zajęcia, a to właśnie oferuje joga. Jest ona sposobem na osiągnięcie spokoju ducha oraz sprawniejszego i silniejszego ciała. Pomaga odstresować się po całodziennym pobycie w szkole i odpocząć od długiego siedzenia na krześle, przed telewizorem i przed komputerem.
Ćwiczyć jogę mogą już dzieci w wieku 6 lat. Dla młodszych zajęcia mogą okazać się zbyt długie a ćwiczenia za trudne. Mogą jednak wykonywać prostsze — w formie zabawy. Zajęcia powinny być dostosowane do wieku. Dokładności i staranności wykonania oraz dyscypliny należy uczyć stopniowo. Filozoficzne aspekty jogi są niezrozumiałe dla małych dzieci, dlatego jej podstaw uczy się dopiero dojrzała młodzież.
Co to jest joga?
Nazwa „joga” wywodzi się ze starożytnego sanskryckiego słowa oznaczającego zjednoczenie, skupianie uwagi. Jest nauką, która tysiące lat temu rozwinęła się w Indiach, by pomóc ludziom osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu.
Zalety jogi:
relaksuje, pomaga w osiągnięciu spokoju poprzez rozluźnienie mięśniożywia zmęczone dzieckouczy koncentracjirozwija wyobraźniępolepsza równowagęwzmacnia kręgosłup i plecy, mięśnie grzbietu, brzucha i nógzwiększa energiępobudza krążeniećwiczenia nie zajmują dużo czasućwiczenia jogi i właściwa dieta korzystnie wpływają na osiągnięcie spokoju przez dziecko nadpobudliwe
Jak ćwiczyć jogę?
ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej godzinę po jedzeniutrzeba ubrać się w swobodne ubranieaby zabezpieczyć ciało, potrzebna jest mata lub chodniczek do ćwiczeńnie wolno wykonywać ćwiczeń na siłęnależy się skoncentrowaćtrzeba wierzyć, że uda się wykonać ćwiczeniekonieczne jest oddychanie przez nosćwiczenia trzeba wykonywać powolipo każdej pozycji niezbędny jest odpoczynekważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do ćwiczeń — w sali powinna być cisza i spokój, bo tylko wtedy można się odprężyć
Jak uczyć dziecko pozycji jogi?
Dobrym sposobem jest czytanie bajek, dziecko może wtedy wcielić się w jakąś postać, zwierzę lub drzewo i przy okazji wykonywać różne pozycje jogi. Przydatne mogą też być karty z oznaczoną literą alfabetu i samodzielnie narysowaną przez dziecko pozycją np. „B” to „bocian”. Dziecko przyjmuje wtedy odpowiednią pozę, może też naśladować głosy wydawane przez zwierzęta, co nie tylko uruchamia wyobraźnię, ale je aktywizuje. Dobrym ćwiczeniem jest też proponowanie dzieciom rysowania tego, co czują za pomocą różnych kolorów, a następnie dzielenie się opiniami. Dzieci mogą też sadzić rośliny, śpiewać pieśni, oczyszczać powietrze dla dobra roślin, a po wykonanych ćwiczeniach przychodzi czas na relaks przy odprężającej muzyce pobudzającej wyobraźnię.
Do ćwiczeń jogi można dodać zdrowszą dietę dla właściwego rozwoju dziecka:
świeże i suszone owoceorzechykrakersy z pełnego ziarnasokiprażoną kukurydzękulki z chleba świętojańskiego i z owsa
Należy unikać cukru, napojów owocowych, gazowanych, środków konserwujących i barwiących.
Joga to nie tylko wykonywanie ćwiczeń oddechowych i rozluźniających, ale także nauka dzielenia się, wykonywania dobrych uczynków, właściwego wyboru, poczucia odpowiedzialności, podejmowania działań, samopoznania i świadomości — jak ważna jest miłość, przyjaźń i czyste powietrze.
Należy pamiętać, że dzieci stale mają do czynienia ze stresem, który najczęściej bierze się z codziennych doświadczeń w szkole, w domu, w kontaktach z rówieśnikami. Stres w różny sposób oddziałuje na nie. Często jest przyczyną różnych dolegliwości dziecięcych np. nadwrażliwości, astmy. W walce ze stresem może pomóc joga.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze