Właściwości bazylii
DAMIESA • dawno temuJej odmian jest sporo, a do tego mogą różnić się między sobą kolorem. Bazylia przybiera oprócz zieleni także barwy bieli, czerwieni czy purpury. Oprócz walorów smakowych roślina ta ma także działanie lecznicze, więc warto wkomponować ją w swoje posiłki. Jedną z propozycji może być przygotowaniepesto z bazylią, ale na tym nie koniec kulinarnych propozycji z tym aromatycznym ziołem w roli głównej. Do jakich innych specjałów warto ją wkomponować?
Zastosowanie bazylii w kuchni i domowej apteczce
Jakie dania z bazylią można przygotować? Jednym z lepszych rozwiązań będzie wkomponowanie jej w warzywne sałatki, dodanie do ryby lub przyprawienie nią jajecznicy czy omletów śniadaniowych. Bazylia doskonale podkreśla również smak zup, sosów czy makaronów. Świetnie wyostrza ich smak i nadaje im bardzo świeżego akcentu, jednocześnie lekko zaostrzając apetyt. Taki kulinarny dodatek spowoduje, że poprawi się trawienie, unikniemy wzdęć i pozbędziemy się niestrawności. Napar w bazylii stosowany jest jako zamiennik herbaty w czasie silnego przeziębienia. Jej działanie antybakteryjne pomaga bowiem oczyścić górne drogi oddechowe. Taka mikstura świetnie „zbija” gorączkę oraz przydaje się jako płukanka do wyleczenia infekcji gardła. Z suszonej bazylii można także przygotować kompres na ból głowy. Wystarczy zalać ją wrzącą wodą, a po jej ostudzeniu namoczyć w mieszance gazę i przyłożyć do czoła. Bazyliowy sok zmieszany z miodem ma działanie lekko rozgrzewające, a więc w skuteczny sposób pozwoli pozbyć się dreszczy. Taki zabieg podziała jak aromaterapia, redukując migreny czy ból zatok. Ponadto bazylia ma silne działanie uspokajające, a więc jest naturalnym lekiem w sytuacjach stresu, bezsenności czy nadmiernego przemęczenia. Pomaga także zwalczać bóle stawów, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
Pesto z bazylii
Włoskie sosy lubią chyba wszyscy. Ten zielony, pochodzący z Genui we Włoszech, tradycyjnie wytwarzany w marmurowych moździerzach jest dodatkiem kulinarnym, bardzo prostym w przygotowaniu. Jak brzmi przepis na pesto? Niezbędne składniki to: 2 szklanki świeżych liści bazylii, ząbek czosnku, łyżka soli oraz 3 łyżki oliwy z oliwek, 50 gram sera parmezan. Produkty mieszamy w blenderze lub ucieramy w moździerzu na gęstą papkę. Dla wydobycia głębi smaku można także dodać do całości pokruszone orzechy, ok. 30 gram (można je uprażyć). Ser dodajemy w końcowym etapie przyrządzania pesto. Co ciekawe, innym rozwiązaniem jest użycie fety zamiast parmezanu, nada to subtelniejszego smaku. Bazyliowe pesto możemy dodawać do makaronów czy ryb lub stosować jako pastę do chleba. Warto wiedzieć, że czerwone pesto sycylijskie zawiera suszone na słońcu pomidory, które decydują o jego niestandardowym smaku. Oba sosy podajemy na zimno, bo w wysokiej temperaturze potrawa może nabrać gorzkawego posmaku. Jeśli chodzi o przechowywanie sosu, to najlepiej umieścić go w szklanym słoiczku, zalanym niewielką ilością oliwy z oliwek, aby zapobiec jego wysychaniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze