Fasolka po bretońsku
KAROLINA • dawno temuFasolka po bretoński jest jednym z niewielu dań kuchni brytyjskiej, które zyskało grono wiernych fanów. Ten rozgrzewający, sycący i aromatyczny posiłek możesz w łatwy sposób samodzielnie przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem w pochmurne i chłodne wieczory. Zobacz, jak wygląda receptura i przy najbliższej okazji przygotuj angielskie danie znajomym.
Potrawy z fasoli
Fasola to roślina strączkowa często wykorzystywana w rożnych kuchniach świata. Nie zawsze jednak cieszyła się tak dużym uznaniem, ponieważ do czasów wielkich odkryć geograficznych nie była znana większemu gronu smakoszy. Fasola, której obecnie wyróżnia się około 30 odmian, jak wiele produktów zaadaptowanych do kuchni europejskiej, pochodzi z Ameryki Południowej. Dzięki bogactwu wartości odżywczych, wykwintnemu smakowi i łatwemu przyrządzaniu stała się ważnym źródłem spożycia białka, dlatego też dania z fasoli są niezastąpionym elementem diety wegetariańskiej.
W jaki sposób można przyrządzić fasolę? Otóż odpowiedź na to pytanie chyba nigdy nie może być do końca wyczerpująca, ponieważ produkt idealnie nadaje się do: pure, zup, sosów, przecierów, potraw mięsnych i przepysznych sałatek. Możliwości wyboru urozmaica również odmienność kolorystyczna i smakowa odmian tej rośliny. I tak fasola jest podstawowym produktem w daniach typu: fasola fava po egispku, fasola z boczkiem, pyszna fasolka po bertońsku oraz zupa fasolowa. To także idealny dodatek uzupełniający smak przygotowywanych potraw, dlatego stanowi składnik barszczu ukraińskiego, burritos i sałatek.
Jednym ze smaczniejszych i pięknych we swej prostocie połączeń jest zestawienie fasoli z sosem pomidorowym. Wykorzystując te dwa produkty, można przygotować najlepszą fasolkę po bertońsku. To ciekawy i sycący pomysł na szybki obiad. Nie zwlekaj i już teraz zobacz, jak zrobić fasolkę po bretońsku.
Przepis na fasolkę po bretońsku
Do przyrządzenia 4–5 porcji fasolki po bretońsku potrzebujemy:
- 50 dag fasoli typu piękny jaś,
- 40 dag kiełbasy,
- koncentrat pomidorowy,
- cukier,
- sól,
- liść laurowy,
- papryka ostra w proszku,
- papryka słodka w proszku,
- olej,
- mąka.
Surową fasolę należy namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej przez kilka godzin (najlepiej, żeby pęczniała przez całą noc).
Fasolę powinno się odsączyć i gotować z dodatkiem liścia laurowego.
Kiełbasę należy pokroić w plasterki i podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Następnie trzeba dodać do gotującej się fasoli przygotowane mięso.
Kiedy fasola zmięknie, dodajemy do niej około 4 łyżek koncentratu, odrobinę cukru i soli. Fasolę po bretońsku zagęszczamy mąką i dodajemy do niej do smaku paprykę słodką i ostrą. Danie to serwowane powinno być na ciepło. Jeżeli chcemy, aby przygotowana fasolka była łatwiej trawiona, możemy dodać do niej odrobinę majeranku.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze