Właściwości kiwi
KAROLINA • dawno temuLekarze zalecają zastępowanie wszelkiego rodzaju suplementów oraz witamin przyjmowanych w tabletkach jedzeniem warzyw i owoców. Lato sprzyja takiemu postępowaniu, bo dojrzałe truskawki, słodkie czereśnie, granatowe śliwki, soczyste gruszki, kwaskowate porzeczki, dają nam możliwość dużego wyboru, a nasza codzienna porcja witamin jest urozmaicona i nie sposób jest się nią znudzić. Co jednak z pozostałymi porami roku, kiedy w naszej kuchni goszczą jedynie przetwory i jabłka? Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju importowane owoce, dojrzewające w ciepłym klimacie. Niewątpliwie zaliczyć trzeba do nich kiwi. Zobacz, jakie wartości odżywcze posiada ten owoc, i do jakich potraw możesz go dodać.
Co to jest kiwi?
Ten, kto w dzieciństwie oglądał filmy przyrodnicze, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że mianem kiwi określany jest nie tylko owoc, lecz także niewielkich rozmiarów ptak. Czy to przypadek? Roślina wywodzi się z Azji, jednak dopiero Nowozelandczycy, stykając się z jej owocami w XX wieku, nadali nazwę sugerującą podobieństwo włochatej skórki do ptaka. Warto zaznaczyć, że zanim rozpowszechniono te tropikalne owoce, to na świecie roślinę tę hodowano juz od dawna ze względów estetycznych – bowiem ma postać pnącza o drewnianych łodygach i trochę przypomina winorośl, jednak posiada inny kształt i rozmiar liści, które są znacznie drobniejsze. Z czasem uprawa kiwi rozpowszechniła się na inne sprzyjające klimatycznie obszary, a ponieważ owoce są łatwe w przechowywaniu, to możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok.
Czy jednak jedzenie owocu kiwi jest dla nas korzystne? Jaka jest wartość odżywcza kiwi? Otóż okazuje się, że jedząc te owoce możemy dostarczyć naszemu organizmowi sporą dawkę witaminy C, K, E, a także takie sole mineralne jak magnez, potas, miedź, wapń i kwas foliowy. Za jedzeniem kiwi przemawia także jego niewielka wartość kaloryczna, ponieważ 100 g owoców to jedyne 60 kcal, a zawarty w nich błonnik wspaniale wpływa na naszą perystaltykę jelit. Poza tym należy zaznaczyć, że bardzo dużo cennych składników znajduje się w skórce omawianego owocu, dlatego też nie powinno się jej wyrzucać. Skoro wiemy,jakie witaminy ma kiwi, warto zapoznać się z przepisami na dania zrobione z tego wyjątkowego owocu.
Przepisy z kiwi
Jedzenie tego owocu jest bardzo wskazane, bo przypisać mu można pewne właściwości lecznicze. Okazuje się, że omawiany owoc zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i wzmacnia układ krwionośny. Powszechnie znane jest również działanie kiwi na zaparcia. Owoc nie tylko zapobiega wystąpieniu problemów z wypróżnianiem, lecz także łagodzi te, które już się pojawiły.
Kiwi jak większość owoców można jeść na surowo lub po poddaniu go różnego rodzaju obróbce. Poza tym może samodzielnie stanowić danie albo być wyłącznie dodatkiem nadającym potrawie wyrazistości i koloru. I tak należy tu powiedzieć przede wszystkim o niezwykle smacznym musie z kiwi, napojach tworzonych z jego soku czy marmoladach. Oprócz tego owoc ten dodawany jest do sałatek, ciast, jogurtów, placuszków i koktajli.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze