Nie jedz ich jeszcze przez PONAD MIESIĄC! NOWALIJKI mogą szkodzić zdrowiu

Do czerwca warto zrezygnować głównie z młodych warzyw korzeniowych, jak botwina, rzodkiewka czy marchew i zastąpić je szczypiorkiem, rzeżuchą czy kiełkami.

Polacy w jednym tygodniu zjadają zaledwie 10–15 różnych produktów, tymczasem eksperci podkreślają, że powinno być ich aż 60. Niewystarczająco zróżnicowana dieta to przyczyna niedoborów, osłabienia organizmu i różnorodnych schorzeń.

Jak komponować posiłki i z jakich suplementów diety korzystać, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów? Specjalista ds. żywienia Agnieszka Piskała tłumaczy, jak w czasie przesilenia skutecznie i zdrowo się odżywiać.

Choć wydają się być cennym źródłem wartości odżywczych, jeszcze przez ponad miesiąc należy unikać nowalijek, które w większości przypadków zawierają niepożądane hormony wzrostu i nitrozoaminy. Do czerwca warto zrezygnować głównie z młodych warzyw korzeniowych, jak botwina, rzodkiewka czy marchew, i zastąpić je szczypiorkiem, rzeżuchą czy kiełkami, które z łatwością można wyhodować samodzielnie.

W diecie powinny znaleźć się witaminy C i B, a także A i E. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i zadbać o wysoką wchłanialność składników odżywczych, należy wybierać tylko suplementy jedno- lub dwuskładnikowe. Nie powinny dostarczać one więcej niż 80 proc. dziennego zapotrzebowania na dany składnik.

Przedawkowanie, zwłaszcza witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, może skutkować uszkodzeniem wątroby, śledziony czy tkanki tłuszczowej, a zamiast oczekiwanych efektów, powodować odwrotne skutki.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Policjant uratował psa zakopanego żywcem w ziemi. Teraz chce go adoptować Najczęstsze przyczyny męskich problemów z EREKCJĄ Jej wygląd przeraża. Polka w Londynie modyfikuje ciała Parówki to czubek góry lodowej. Na czym jeszcze oszukują producenci? EDYTA GÓRNIAK płacze. "Nie wiem jak, ale muszę nagrać płytę" Kim jest Ewa Kopacz i kto jest premierem? CHAJZER zapytał Polaków, wynik jest ZATRWAŻAJĄCY Jakie ryby jeść, a jakich unikać? Na czarnej liście m.in. TOKSYCZNY TUŃCZYK Ich historia obiegła cały świat. To małżeństwo ma aż 100 WNUCZĄT! Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA? PREZYDENT składa życzenia fejsbukowiczom! Kompromitujące odpowiedzi Polaków. Oni na pewno nie zdaliby MATURY z polskiego W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM!