Nie jedz ich jeszcze przez PONAD MIESIĄC! NOWALIJKI mogą szkodzić zdrowiu

Do czerwca warto zrezygnować głównie z młodych warzyw korzeniowych, jak botwina, rzodkiewka czy marchew i zastąpić je szczypiorkiem, rzeżuchą czy kiełkami.

Polacy w jednym tygodniu zjadają zaledwie 10–15 różnych produktów, tymczasem eksperci podkreślają, że powinno być ich aż 60. Niewystarczająco zróżnicowana dieta to przyczyna niedoborów, osłabienia organizmu i różnorodnych schorzeń.

Jak komponować posiłki i z jakich suplementów diety korzystać, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów? Specjalista ds. żywienia Agnieszka Piskała tłumaczy, jak w czasie przesilenia skutecznie i zdrowo się odżywiać.

Choć wydają się być cennym źródłem wartości odżywczych, jeszcze przez ponad miesiąc należy unikać nowalijek, które w większości przypadków zawierają niepożądane hormony wzrostu i nitrozoaminy. Do czerwca warto zrezygnować głównie z młodych warzyw korzeniowych, jak botwina, rzodkiewka czy marchew, i zastąpić je szczypiorkiem, rzeżuchą czy kiełkami, które z łatwością można wyhodować samodzielnie.

W diecie powinny znaleźć się witaminy C i B, a także A i E. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i zadbać o wysoką wchłanialność składników odżywczych, należy wybierać tylko suplementy jedno- lub dwuskładnikowe. Nie powinny dostarczać one więcej niż 80 proc. dziennego zapotrzebowania na dany składnik.

Przedawkowanie, zwłaszcza witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, może skutkować uszkodzeniem wątroby, śledziony czy tkanki tłuszczowej, a zamiast oczekiwanych efektów, powodować odwrotne skutki.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jak żyć z KREDYTEM NA 30 LAT? Wstydliwy problem kobiet. By sobie pomóc, ty i partner powinniście przestrzegać kilku zasad W której ławce siedzi twoje dziecko? Miejsce w sali lekcyjnej ma znaczenie Większy stres i zaburzony metabolizm? Wszystko przez JEDEN Z POSIŁKÓW Skuteczny sposób, jak uchronić się przed kosztownymi SMS-ami Brzuch to twój kompleks? Ta metoda wzmocni nie tylko skórę, ale i mięśnie Słynne gwiazdy BEZ MAKIJAŻU! Kim jest Ewa Kopacz i kto jest premierem? CHAJZER zapytał Polaków, wynik jest ZATRWAŻAJĄCY Zawierają te same substancje, co kostki toaletowe. Wszystko o NAPOJACH GAZOWANYCH Mistrzowie kuchni gotowali dla kilkudziesięciu nieznajomych! Kobiety częściej zdradzają niż mężczyźni. Dlaczego jesteśmy NIEWIERNE? Kolejna parodia reklamy z Van Dammem. W PRZESTRZENI KOSMICZNEJ!