Nie jedz ich jeszcze przez PONAD MIESIĄC! NOWALIJKI mogą szkodzić zdrowiu

Do czerwca warto zrezygnować głównie z młodych warzyw korzeniowych, jak botwina, rzodkiewka czy marchew i zastąpić je szczypiorkiem, rzeżuchą czy kiełkami.

Polacy w jednym tygodniu zjadają zaledwie 10–15 różnych produktów, tymczasem eksperci podkreślają, że powinno być ich aż 60. Niewystarczająco zróżnicowana dieta to przyczyna niedoborów, osłabienia organizmu i różnorodnych schorzeń.

Jak komponować posiłki i z jakich suplementów diety korzystać, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów? Specjalista ds. żywienia Agnieszka Piskała tłumaczy, jak w czasie przesilenia skutecznie i zdrowo się odżywiać.

Choć wydają się być cennym źródłem wartości odżywczych, jeszcze przez ponad miesiąc należy unikać nowalijek, które w większości przypadków zawierają niepożądane hormony wzrostu i nitrozoaminy. Do czerwca warto zrezygnować głównie z młodych warzyw korzeniowych, jak botwina, rzodkiewka czy marchew, i zastąpić je szczypiorkiem, rzeżuchą czy kiełkami, które z łatwością można wyhodować samodzielnie.

W diecie powinny znaleźć się witaminy C i B, a także A i E. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i zadbać o wysoką wchłanialność składników odżywczych, należy wybierać tylko suplementy jedno- lub dwuskładnikowe. Nie powinny dostarczać one więcej niż 80 proc. dziennego zapotrzebowania na dany składnik.

Przedawkowanie, zwłaszcza witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, może skutkować uszkodzeniem wątroby, śledziony czy tkanki tłuszczowej, a zamiast oczekiwanych efektów, powodować odwrotne skutki.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Na Wielkanoc WYDAMY 363 ZŁOTE Najbardziej wzruszający filmik sieci. Żołnierze wracają DO DOMU! Będzie POLSKI SERIAL O ZOMBIE! Premiera na jesieni Boisz się otyłości po ciąży? Tak się przed nią uchronisz Myślała, że URODZI BLIŹNIĘTA. Po porodzie była w szoku Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada Problemy z tarczycą i PRZYSADKĄ MÓZGOWĄ? Te zaburzenia zaobserwujesz podczas okresu Nowa gwiazda Bollywood? Tej twarzy NIE ZAPOMNISZ Jak szybko nauczyć się JĘZYKÓW OBCYCH? Szkolne metody są nieskuteczne Polski kabaret PARODIUJE CONCHITĘ WURST! Chcą, żeby dzieci bawiły się niepełnosprawnymi lalkami. Polska zabawka odniesie sukces? Najnowsze odkrycie kosmetologii. Zapobiega ZMARSZCZKOM i zwalcza CELLULIT