Potrawy z kawiorem
DAMIESA • dawno temuNa delektowanie się tym kulinarnym przysmakiem nie każdy może sobie pozwolić. Kawior nie bez powodu jest zwany pokarmem bogów. To prawdziwy rarytas w kuchni, a do tego ten morski przysmak jest dość drogi. Co ciekawe jest on silnym afrodyzjakiem, więc chcąc go skosztować z ukochanym, warto włączyć go do menu wieczornej kolacji, by podsycić pożądanie. Jakie właściwości ma ten unikalny owoc morza i jak go podawać?
Wartość odżywcza kawioru
Kawior to inaczej mówiąc po prostu solona ikra ryb jesiotrowatych (o czarnym kolorycie, najdroższy), dorszowatych (o żółtym zabarwieniu) lub łososiowatych (w kolorze czerwonym). Mogą nim być nawet jajeczka ślimaka! Co ciekawe cena nie zależy jedynie od zabarwienia, ale także wieku ryby. Im starsza sztuka, tym cenniejszy będzie pozyskany z niej kawior. Najdroższy rodzaj kawioru pochodzi ze stuletniego jesiotra i nosi nazwę Almas. Choć dziś na przysmak ten mogą pozwolić sobie nieliczni ze względu na jego wysoką cenę, to warto wiedzieć, że początkowo raczyli się nimi ludzie niskich klas społecznych. Dopiero potem doceniono jego niebywałe walory smakowe. Dziś jest on symbolem luksusu, klas zamożnych. Jeśli chodzi o jego wartość odżywczą, to kawior zawiera spore ilości aminokwasów i niesyconych kwasów tłuszczowych, które zbawiennie działają na organizm. Jest źródłem takich mikroelementów jak cynk, jod oraz magnez oraz witamin A, D i E. Przyczyniają się one nie tylko dla zdrowia, ale także urody, zapewniając skórze jędrność i chroniąc przed przedwczesnymi procesami starzenia. Jego wadą jest jednak to, że jest on dość kaloryczny, więc częste delektowanie się tym przysmakiem, nawet w małych ilościach może destruktywnie wpływać na organizm.
Jak stosować kawior?
Kawior szczególnie dobrze będzie smakować podany na tostach z masłem. Najlepiej jeśli byłoby to ciemne pieczywo. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby go nie rozsmarowywać, bo jajeczka mogą popękać. Należy go jedynie nanieść w niewielkiej ilości. Ilość specjałów jakie można przygotować na jego bazie jest jednak niezliczona. Równie dobrze będzie się komponował w zestawieniu z jajkami w majonezie np. pod postacią łódeczek. Taka zdrowa przekąska świetnie sprawdzi się jako przystawka do dań głównych lub obiadowy starter. Aby przygotować faszerowane jajka można np. wydrążyć z nich żółtka, połączyć z tuńczykiem, majonezem oraz koperkiem, przełożyć masę do białka, a następnie na czubek położyć odrobinę kawioru. Solona ikra doskonale sprawdza się także dodana do blinów skropionych kwaśną śmietaną czy pierogów, bądź warzywnych sałatek. Kawior dobrze sprawdza się także serwowany na wierzch gęstych zup. Jeśli chodzi o trunki, to idealnie komponuje się on z szampanem. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby serwując go, upewnić się, że jest on dobrze schłodzony. W niskiej temperaturze smakuje on bowiem zdecydowanie lepiej.
Choć kawior to w opinii niektórych przejaw snobizmu, to na jego korzyść przemawiają jednak wartości odżywcze, w jakie jest on bogaty. Czy nie warto zatem zatem pozwolić sobie dla zdrowia na tą odrobinę luksusu?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze