Sosy do mięs
MAGDA • dawno temuCzęsto przygotowując mięso na obiad, zastanawiamy się, z czym je podać, by danie nie było za suche. Przyrządzenie sosu to wyższa filozofia, którą nie zawsze chcemy zgłębiać. Otóż nic prostszego. Kiedy smażymy kurczaka, wołowinę, baraninę czy wieprzowinę na patelni zostaje sok, który wydzielił się z mięsa i częściowo przywarł do dna. Można z niego szybko przyrządzić doskonały sos.
Sosy do steków
Pierwszy przepis na szybki i w zasadzie klasyczny sos z szalotek i czerwonego wina, najlepiej sprawdzi się przy przyrządzaniu steków z polędwicy lub antrykotu. Wystarczy obrać i posiekać cztery szalotki oraz ząbek czosnku i przysmażyć na sosie z mięsa przez około1–2 minuty (tłuszcz, na którym smażyłyśmy mięso należy zlać z patelni, tak żeby zostało go nie więcej niż jedna łyżka, potrzebny nam też będzie ten, który osiada na dnie), następnie należy dolać 250 ml czerwonego wina i dodać łyżeczkę posiekanej natki pietruszki. Doprowadzamy do wrzenia na średnim ogniu, cały czas mieszając i zdrapując to, co przywarło do dna patelni, aż objętość płynu zmniejszy się mniej więcej o 2/3. Doprawiamy sos do smaku, a następnie polewamy nim steki i posypujemy świeżą pietruszką.
Moja druga propozycja świetnie nadaje się do każdego chudego, czerwonego mięsa, ale najlepiej smakuje ze stekami z wołowiny lub dziczyzny. Chodzi o gładki sos śmietanowy z brandy. I od alkoholu zaczynamy — wlewamy na patelnię 4 łyżki brandy i doprowadzamy płyn do delikatnego wrzenia, mieszając i zdrapując to, co przywarło do dna podczas smażenia. Dodajemy łyżkę posiekanego świeżego tymianku (lub łyżeczkę suszonego), łyżkę przecieru pomidorowego i łyżkę octu balsamicznego. Gotujemy na bardzo małym ogniu minutę, mieszając, aż sos będzie jednolity. Na koniec wlewamy, cały czas mieszając, 100 ml tłustej śmietany i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy sól i pieprz do smaku, a następnie polewamy sosem mięso.
Sosy do kotletów
Do kotletów schabowych i do szynki świetnie pasuje sos szałwiowo-jabłkowy, który z pewnością przyjemnie zaskoczy niejedno podniebienie. Na początek należy zetrzeć ok. 225 g jabłek ze skórką, odrzucając gniazda nasienne oraz posiekać osiem listów świeżej szałwii, z których cztery wrzucamy na patelnię wraz z jabłkami oraz łyżką octu jabłkowego zmieszanego z 2–3 łyżkami wody. Dusimy na średnim ogniu do momentu, aż jabłka się rozgotują. Jeśli to konieczne, dodajemy jeszcze troszkę wody (tylko ostrożnie, żeby sos nie stał się zbyt wodnisty). Następnie kroimy bardzo drobno czerwoną cebulę i dorzucamy ją na patelnię z resztą szałwii. Doprawiamy do smaku i podajemy – pycha!
Z kotletami baranimi i dziczyzną doskonale współgra pikantny sos z czerwonego wina i czerwonej porzeczki. Wystarczy mieszając, wrzucić na patelnię 2 łyżeczki ziaren kminku i po pół łyżeczki papryki, mielonego cynamonu i mielonej kolendry. Następnie dolać 300 ml czerwonego wina. Cały czas mieszać, zdrapując to, co zostało ze smażenia na dnie patelni, aż sos zacznie wrzeć. Kolejno dodajemy 2–3 łyżeczki dżemu z czerwonej porzeczki. Gotujemy, często mieszając przez 5 minut, aż objętość sosu zmniejszy się o połowę. Doprawiamy sos do smaku i polewamy nim mięso. Polecam eksperymentowanie z tego rodzaju sosami, w bowiem w prosty i niewymagający wysiłku sposób, możemy odmienić smak zwykłych kotletów czy steków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze