7 najbrudniejszych miejsc w twojej kuchni
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMyślisz, że twoja kuchnia nie skrywa przed tobą żadnych tajemnic? Najprawdopodobniej jesteś w błędzie. Wilgoć i resztki jedzenia czynią ją idealnym miejscem dla rozwoju drobnoustrojów. A im więcej zarazków, tym bardziej narażona jesteś na choroby. Dowiedz się, gdzie znajdują się największe skupiska drobnoustrojów w twojej kuchni i jak się ich pozbyć.
Najczęstsze miejsca gromadzenia się bakterii
Jednym z miejsc zapewniających najlepsze warunki do rozwoju drobnoustrojów jest zlew. Zanim zaczniesz przyrządzać obiad, wiele pokarmów opłukujesz pod bieżącą wodą. Jednak mogą one zawierać takie bakterie, jak salmonella, które osadzają się w różnych miejscach zlewu. Dlatego po tym, jak uporasz się z surowym mięsem i warzywami wyczyść dokładnie jego powierzchnię. Nanieś środek dezynfekujący na kran, boki, spód zlewu oraz sitka, pozostaw na chwilę, a następnie dokładnie spłucz.
Niebezpieczne dla zdrowia mogą się okazać także akcesoria do mycia naczyń. Okazuje się, że ponad ¾ z używanych przez nas gąbek i ściereczek zawiera bakterie, które regularnie rozprowadzamy na talerzach i szklankach. Jeżeli suszysz naczynia ściereczką, codziennie ją wymieniaj, a brudną pierz w gorącej wodzie. Gąbkę zmieniaj co kilka dni lub wilgotną umieść w kuchence mikrofalowej na 2 minuty.
Oczywistym miejscem rozwoju bakteriijest kosz na śmieci. Nieważne, jak bardzo jesteś ostrożna, drobiny jedzenia i tak nagromadzą się na jego powierzchni. Z tego powodu wydzielać on może nieprzyjemny zapach, spowodowany rozwojem pleśni i bakterii. Raz w tygodniu powinnaś rozprowadzić w jego wnętrzu środek dezynfekujący, który spłukać należy po kilku minutach. Zanim ponownie umieścisz kosz pod zlewem, pozwól mu wyschnąć na powietrzu.
Potencjalnie groźne zarazki kryć się mogą także na kuchennym blacie. Nawet jeżeli codziennie go przecierasz, i tak może nie być idealnie czysty. Wszystko, co na nim kładziesz, włącznie z torbami na zakupy i nieumytymi produktami, może powodować rozwój bakterii. Dlatego blat należy dezynfekować przed i po przygotowaniu posiłku. Pamiętaj, aby nie kłaść na nim swojej torebki tuż po przyjściu do domu.
Sprzątając kuchnię, często zapominamy o rączkach, uchwytach i włącznikach. Tymczasem są to miejsca, których dotykamy wiele razy w ciągu dnia, dlatego należy poświęcić im szczególną uwagę. Przynajmniej raz w miesiącu warto odkazić je specjalnym środkiem. Preparat należy zastosować także po każdym dotknięciu uchwytów, jeżeli ręce miały kontakt z surowym drobiem lub mięsem.
Sprzęty kuchenne siedliskiem bakterii
Chociaż ciepło zabija zarazki, kuchenka mikrofalowa nie jest miejscem zupełnie sterylnym. Bakterie są niezwykle wytrzymałe i jeżeli nie będziesz dbała o czystość urządzenia, osadzą się na jego powierzchni. Kuchenkę wewnątrz i na zewnątrz warto przetrzeć odpowiednim środkiem co najmniej raz w tygodniu. Zawsze przykrywaj jedzenie podgrzewane w mikrofalówce, aby jego drobiny nie rozpryskiwały się po ściankach, ułatwiając wzrost zarazków.
Uwielbiasz kawę z ekspresu? W około połowie zbiorników na kawę pojawiają się drożdże i pleśń. Mogą one nie tylko zepsuć smak porannego napoju, ale także wywoływać reakcje alergiczne. Aby uniknąć podobnej sytuacji, raz w miesiącu napełnij pojemnik octem na ok. 30 minut. Następnie kilka razy wypłucz go wodą. W międzyczasie czyść poszczególne części ekspresu do kawy, pozwalając im wyschnąć przed ponownym zamontowaniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze