Czy raki piszczą, gdy je gotujesz?
ISABELLE • dawno temu • 1 komentarzCzy lubisz tak zwane owoce morza? Jadłaś kiedyś ostrygi, kalmary, małże czy algi? Smakowały ci krewetki i kraby? Dobrze doprawione i ugotowane mają bardzo oryginalny smak. I tak naprawdę wzbudzają skrajne uczucia – albo się je uwielbia, albo się ich nienawidzi. Do której grupy należysz? Niektórzy nie mogą się przekonać do owoców morza z powodu ich wyglądu lub zapachu. Ale są też tacy, którzy na przykład widzieli, jak się je przyrządza i część z tych osób na zawsze pożegnała się z jedzeniem takich potraw. To fakt, proces przygotowywania krabów czy raków nie jest zbyt zachęcający. Sprawdźmy, czy to prawda, że skorupiaki wydają jakieś dźwięki podczas gotowania.
Co czują raki?
O tym, czy raki piszczą, czy też na swój sposób krzyczą, jest tyle historii, ilu opowiadających. Przede wszystkim trzeba jednak powiedzieć sobie, jak wygląda proces gotowania tego skorupiaka. Otóż, gotuje się posolony wrzątek i wrzuca do niego umytego, oczyszczonego raka. Żywego. Pewnie większość z nas to wie. I teraz właśnie w rzeczywistość wkraczają tak zwane mity i prawdy.
Są tacy, którzy twierdzą, że gotujący się rak "strzela". Trudno przybliżyć dokładnie ten odgłos, ale chodzi pewnie o pękającą skorupkę. Nieludzkie, prawda? Są też tacy, którzy twierdzą, że raki naprawdę piszczą we wrzątku. Zatem niehumanitarne, prawda?
Nieprawda. Znaczy – raczej nieprawda. Są dwa fakty, które przeczą mitom. Pierwszy: skorupiaki nie mają strun głosowych. Zatem krzyki raka są technicznie niemożliwe. Więc co piszczy? Najprawdopodobniej para wodna, przedzierająca się przez pękającą skorupkę. Trochę lepiej? Fakt drugi: według neurofizjologów skorupiaki mają bardzo podstawowy układ nerwowy – na tyle prosty, że nie powinny odczuwać bólu. Kucharze radzą, żeby dla łagodniejszego (dla raków?) procesu gotowania mocno osolić lód, w którym trzymane są skorupiaki przed przyrządzaniem. Powinno pomóc. Już trochę bardziej ludzkie?
Jeśli nigdy nie jadłaś gotowanego raka, a zawsze chciałaś spróbować, tylko jeden szkopuł stał na drodze, tj. sposób przygotowania – nie wahaj się. Po prostu spróbuj.
Jak ugotować raka?
To najprostszy przepis na pysznego raka. Może jednak spróbujesz?
Składniki:
- raki,
- koperek zielony,
- pietruszka zielona,
- sól,
- kminek.
Sposób przygotowania:
Raki oczyścić dokładnie szczoteczką, opłukać pod bieżącą wodą i wrzucić (żywe) do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem kminku i kilku gałązek pietruszki i koperku. Gotować pod przykryciem ok. 15 min. Po ugotowaniu odcedzić i ułożyć na półmisku grzbietami ku górze. Półmisek udekorować gałązkami koperku zielonego.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze