Kuchnia z końca Europy
ISABELLE • dawno temuMówiąc „kuchnia końca Europy”, mam na myśli zachodnią ścianę naszego pięknego kontynentu, a konkretnie Portugalię. Kiedyś pojawił się na naszym blogu przepis na caldo verde, czyli dosłownie „zieloną zupę” – tradycyjną potrawę Portugalczyków. Dziś przedstawię szerzej specyfikę tej bardzo ciekawej kuchni, w której rzeczywiście czuć oceaniczną bryzę.
Portugalia zamknięta w kuchni
Krajobraz tego kraju nie jest aż tak bardzo zróżnicowany – wszędzie czuć promienie słońca i wiatr znad wody, co ujednolica florę i widoki zarówno na terenach bardziej górzystych, jak i równinnych. Podobnie jest z portugalską kuchnią. Potrawy pojawiające się na stołach całego obszaru kraju, niezależnie czy znajdziemy się w górach, czy na klifach, to zupy i owoce morza. Przede wszystkim narodowa zupa Portugalii, czyli caldo verde. Jednak poza nią w kuchni na krańcu kontynentu występuje mnóstwo różnych wielowarzywnych zup, pyszne przepisy na mięsa w ostrych sosach, ale to, co charakteryzuje ją najbardziej, to przyprawy i zioła. Oczywiście wszystko jest okraszone odpowiednią ilością wina lub piwa, a także kawy i popularnej w Portugalii herbaty. Przy okazji mówiąc, w tym kraju można spokojnie wypić do obiadu kieliszek wina lub butelkę piwa, gdyż kierowcy mogą mieć nawet 0,5 promila alkoholu we krwi!
Dieta portugalska obfituje przede wszystkim w owoce morza i ryby, co wydaje się naturalne, biorąc pod uwagę położenie kraju. Zresztą na eksporcie tych produktów Portugalczycy dosyć dobrze zarabiają. Ale kuchnie nie zamyka się tylko na te produkty. Portugalczycy potrafią pysznie przyrządzić też mięsa i sałatki. Kilka charakterystycznych potraw portugalskich oscyluje wokół zup, ryb i właśnie mięsa. Najbardziej popularną rybą jest niewątpliwie dorsz. Konserwowany jest on w charakterystyczny sposób, który narodził się już XVI wieku. Z powodu dużej odległości od łowisk, Portugalczycy zanurzali filety w morskiej, słonej wodzie, a następnie suszyli na słońcu, co praktykowane jest po dziś dzień. W ten sposób ryba uzyskuje nie tylko trwałość, ale i oryginalny smak. W Portugalii na stołach często gości zapiekanka rybna z dorsza. Przyrządzana jest z ziemniakami, oliwą z oliwek, jajami na twardo oraz specjalną cebulką, nazywają tam bacalhau á gomes de sá. Wśród zup na uznanie zasługuje zupa caldo verde – stworzona z kapusty, kiełbasy i ziemniaków (składniki, można powiedzieć, typowe i dla polskiej kuchni). Jeśli chodzi zaś o mięsa, to na portugalskim stole znajdziemy przeróżne rodzaje – od mięsa króliczego i koziego po baraninę, wołowinę, wieprzowinę oraz koninę. Jada się tutaj także drób, najchętniej mięso indycze, kaczkę lub kurczaka, a także pikantne kiełbasy i kruche szynki. Naturalnie wszystkie danie wymagają koniecznie obecności dodatków w postaci warzyw!
Portugalia w filiżance
Podobnie jak Włochy tak i Portugalia słynie z mocnej, aromatycznej kawy, którą pije się zazwyczaj w maleńkich filiżankach kilka razy w ciągu dnia. Wszystkie regiony śródziemnomorskiego klimatu znane są z zamiłowania do mocnej kawy, od której obowiązkowo rozpoczyna się dzień. Na wschodzie Półwyspu Iberyjskiego kawa ma bardzo stare i silne tradycje. Od wieków pijało się przyrządzany z prażonych mielonych ziaren aromatyczny napój. Kiedyś kawa była dostępna tylko dla najbogatszych ze względu na cenę, dziś bardzo mało tam żyje osób, które nie piją kawy.
W Portugalii kawy nie dzieli się na espresso czy inne odmiany. Kawa to po prostu café. Znana i lubiana jest także mocna i gęsta kawa, przypominająca espresso, stanowiąca mieszankę pół na pół z wodą, którą tutaj zwie się café curto. Z kolei café cheioto bardzo podobny napój, jednak nieco słabszy, bo wody dodaje się troszkę więcej. Wszystkie te odmiany kawy pija się bez mleka. To bardzo charakterystyczne dla krajów z klimatu śródziemnomorskiego. Jednak gdy nie wyobrażamy sobie wypicia kawy bez dodatku rozcieńczającego płynu, to w Portugalii można dostać oczywiście i taką wedle życzenia. Kawa z odrobiną mleka to café pingado. Jeśli jednak taka dawka nie jest dla nas wystarczająca, możemy zamówić meia de leite, która jest odpowiednikiem naszej polskiej cafe latte.
Kuchnia portugalska jest stosunkowo słabo rozpowszechniona. Jej dania charakteryzują się prostotą, a zarazem tym, że są pożywne i zdrowe. Kuchnię tego gorącego kraju wyróżnia się z pewnością wyjątkowy smak. Może warto spróbować któregoś przepisu na portugalskie danie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze