Przepisy na kotlety
KAROLINA • dawno temuNieuchronnie zbliża się niedziela, a ty nie masz pojęcia, co przyrządzić na rodzinny obiad? Ziemniaki i surówka, to stały zestaw występujący w towarzystwie bardziej konkretnych produktów, jakimi mogą być pulpety, pieczenie, ryby i nasze poczciwe i niezawodne kotlety. Któż potrafi oprzeć się aromatowi schabowego albo chrupiącej skórce kotleta mielonego? Zobacz, jak powinno się przyrządzać kotlety, i w jaki sposób możesz urozmaicić dobrze znane tradycyjne przepisy.
Rodzaje kotletów
Kotlety zna chyba każdy z nas, bo niezwykle często goszczą na naszych talerzach. To obok kiełbasy i bigosu jedna z najczęściej przyrządzanych potraw tradycyjnej kuchni polskiej. Droga kotleta na nasz talerz nie była jednak taka prosta, bowiem pomysł i nazwę omawianego dania zawdzięczamy kuchni francuskiej. Idea ich przyrządzania jest piękna w swojej prostocie i dzięki temu bardzo smaczna. Poza tym do kotletów możemy dodać rozmaite dodatki i dostosowywać popularne receptury do własnych upodobań.
Jakie warunki musi spełniać potrawa, aby można było przypisać jej miano kotleta? Otóż tradycyjne kotlety wytwarzane są z mięsa wieprzowego, drobiowego, cielęcego, wołowego czy dziczyzny. Z czasem jednak zaczęły być przyrządzane z mięsa z ryb, jajek, marchewki, a nawet ziemniaków. Mówiąc o kotletach nie możemy powiedzieć zatem, że jest to danie wyłącznie mięsne. Inną charakterystyczną dla omawianej potrawy cechą jest to, że smaży się ją na patelni. I tym razem nie jest to do końca prawda, gdyż istnieją przepisy na dietetyczne kotlety, które formuje się na blasze i piecze w piekarniku.
Uwzględniając powyższe obserwacje, wskazać można rodzaje kotletów. Mając na uwadze produkt, na podstawie jakiego zostały przyrządzone, wyróżnić można: kotlety mielone, kotlety schabowe, kotlety rybne, kotlety wołowe oraz kotlety ziemniaczane. Wybór sposobu obróbki termicznej pozwala nam natomiast mówić o ich: smażeniu, gotowaniu albo pieczeniu.
Oprócz tego należy zaznaczyć, że jednym z elementów składających się na wyjątkowy smak kotletów są dodawane do nich produkty tj. panierka, zioła, czosnek albo bułka tarta. Zobacz, w jaki sposób powinno się przyrządzać różne rodzaje kotletów.
Jak zrobić kotlety?
Dużą popularnością wśród miłośników mięsa wieprzowego cieszy się kotlet schabowy – przepis jest bardzo prosty, dlatego też z łatwością możesz go nieco unowocześnić. Rozbite, osolone i oprószone pieprzem mięso można zamiast w bułce tartej obtoczyć w pokruszonych płatkach kukurydzianych bądź ulubionych chipsach i w takiej panierce je usmażyć.
Duże pole do popisu daje nam kotlet mielony. Do jego wnętrza włożyć można bowiem pieczarki, kawałek sera albo warzywny farsz. Dokładne zamknięcie tych składników w uformowanym i obtoczonym w bułce tartej kotlecie jest ciekawym pomysłem na niespodziankę dla gości.
Osoby stroniące od mięsa, mogą przyrządzić kotlety mielone z gotowanych jajek albo ryby. Wystarczy, że produkty te zostaną zmielone i wymieszane z dodatkiem bułki tartej, cebuli, ziół, a następnie usmażone na rozgrzanym oleju.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze